Szeptemberben 59,3 ezer nemzetközi védelem iránti igényt nyújtottak be európai (uniós és nem uniós) országokban, ami augusztushoz képest hatszázalékos növekedést jelent. Így is elmarad azonban a júliusban benyújtott kérelmek számához mérten, ami megközelítette a 63 ezret, ami 2017 márciusa óta a legmagasabb regisztrált érték volt – írja a Magyar Nemzet.
A kérelmezők legnagyobb csoportját a szíriaiak, az afgánok és a venezuelaiak tették ki szeptemberben,
továbbra is e három állampolgársággal rendelkezők nyújtották be az Európában regisztrált összes kérelem egynegyedét.
Őket követték a pakisztániak, törökök, irakiak, kolumbiaiak, irániak, albánok és nigériaiak. A pakisztániak által benyújtott kérelmek száma nőtt leginkább, 21 százalékkal augusztushoz képest az előbbiekben felsorolt nemzetiségek körében, akiket az albánok (16 százalék), illetve az afgánok (14 százalék) követtek.
Fontos megjegyezni, hogy a török állampolgárok esetében
ez már a harmadik egymást követő hónap volt, amikor több kérelmet nyújtottak be, mint bármikor az év első felében.
Fontos kiemelni, hogy jelentősen nőtt a Latin-Amerikából érkező migránsok száma. A venezuelai állampolgárok idén szeptember végéig 41 százalékkal több kérelmet nyújtottak be, mint egy évvel ezelőtt, míg a salvadoriak 43, a hondurasiak 83, a kolumbiaiak 102, a nicaraguaiak pedig 154 százalékkal többen kerestek menedéket Európában. Érdekes változás, hogy a migránsválság tetőzése óta idén először Franciaországban (és nem Németországban) nyújtották be a legtöbb menedékkérelmet – erről Christophe Castaner francia belügyminiszter nyilatkozott a napokban.
Az EASO jelentéséből kiderült az is, hogy az év első kilenc hónapjában meghozott pozitív határozatok 69 százaléka menekültstátust biztosított a kérelmezők számára, e döntések száma megközelítette a százezret. Közben szeptember végéig csaknem 508 ezer kérelem volt függőben Európában.