A székelyföldi politikus a Facebook-oldalán magyar és román nyelven fejtette ki véleményét az erősen nacionalista Titus Corlățean szociáldemokrata párti (PSD-s) politikus, volt külügyminiszter törvénytervezetéről, amelynek értelmében az első világháborút lezáró, Magyarországot területe több mint kétharmadától megfosztó, Erdélyt, a Partiumot és a Bánság egy részét a Román Királyságnak ítélő 1920-as trianoni békediktátum aláírásának évfordulóját, június 4-ét hivatalos ünnepnappá nyilvánítsák.
A képviselőház közigazgatási szakbizottságában a PSD-s és a Traian Băsescu volt államfő-féle jobboldali Népi Mozgalom Pártjának (PMP) szavazataival rábólintottak a kezdeményezésre.
Ez egy véleménynyilvánítás volt a szakbizottság részéről, de egy elég erős jelzés a parlament két házának december elseje alkalmából tartott tegnapi ünnepi ülése után. Szerintem az, hogy a Trianon napját akarják ünnepeltetni, a közösségek szembefordításáról, az ellentétek szításáról szól
– fejtette ki a Maszol kérdésére válaszolva Korodi Attila.
A honatya szerint ebben az ülésszakban valószínűleg nem kerül már szavazásra plénum elé a tervezet, de amikor eljön az ideje, „nagy eséllyel" megszavazzák. „Bizonyára lesz egy erős PSD-s populista jelenlét ahhoz, hogy meglegyen a többség. A PMP is megszavazta, és valószínűleg a végszavazáson is így tesz majd" – vélte a politikus.
A tervezet a szenátuson hallgatólagosan átment, azaz nem volt róla vita a plénumban, így került át a képviselőházba, amely a döntő ház ez esetben.
Corlățean azt követően nyújtotta be törvénytervezetét, hogy a magyar Országgyűlés 2020-at, a trianoni diktátum századik évfordulóját a nemzeti összetartozás évének nyilvánította.
„Csakhogy ez a tervezet nem arról szól, hogy jövőre meg kell ünnepelni a trianoni centenáriumot, válaszul a magyar kormány döntésére, hanem ezután minden évben meg kell emlékezni róla, állami ünnepségeket szerveznek majd. Míg december elsejének, a román nemzeti ünnepnek lehet egyfajta pozitív kicsengése is, mondjuk, hogy a modern Románia megtervezésének évfordulója, addig a Trianon-nap egyértelműen a hatalom- és az erőfitogtatás jelképe" – adott hangot aggodalmának Korodi Attila.
A törvénytervezet értelmében
az ünnepségek megszervezése kötelező nemcsak központi, hanem helyi szinten is.
Így a helyi önkormányzatok kötelessége lesz kulturális, ismeretterjesztő és tudatosító eseményeket szervezni, és ki kell tűzniük a román nemzeti lobogót még az olyan településeken is, ahol nem vagy csak elhanyagolható számban élnek románok.
Korodi leszögezte:
az RMDSZ határozottan ellenzi a kezdeményest, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt a tervezetet leszavazza a parlament.