"Az állampolgárok május 3-án, vasárnap választják meg az elnökséget és a törvényhozó gyűlést" - jelentette ki sajtótájékoztatóján Salvador Romero, a választási bíróság elnöke.
Bolívia első őslakos elnöke, Evo Morales november 10-én mondott le 14 évi elnökség után, miután elpártolt tőle a hadsereg és a rendőrség, az október 20-i választás eredményét - negyedik mandátumára történő újraválasztását - megkérdőjelező ellenzéki tüntetések hatására. A zavargásokban 35-en haltak meg az Amerikaközi Emberi Jogi Bizottság nevű civil szervezet adatai szerint. Az országot azóta ügyvezető elnök, Jeanine Anez jobboldali szenátor, a szenátus alelnöke vezeti.
Az Amerikai Államok Szervezetének vizsgálata megerősítette, hogy törvénysértések történtek a szavazás során. Az október 20-i választás eredményét törölték, a Morales győzelmét megállapító volt választási bírósági tagokat őrizetbe vették, maga Morales pedig Mexikóba, majd Argentínába menekült. A május 3-i választásokon nem indulhat.
A potenciális elnökjelöltek közül a Morales utódjának tekintett fiatal gazdálkodó, Andrónico Rodríguez áll az első helyen a népszerűség listán 23 százalékkal, bár pártjának, a Mozgalom a Szocializmusért (MAS) nevű formációnak előbb hivatalosan elnökjelöltté kell választania. Carlos Mesa volt centrista elnök jelenleg a második helyen áll 21 százalékkal.
Messze Mesa mögött következnek a Morales megbuktatásában kulcsszerepet játszó tartományi vezetők, Luis Fernando Camacho és Marco Antonio Pumari tartományi vezetők, 13 illetve 10 százalékkal, de jelenleg szövetségről tárgyalnak, ami növelheti az esélyüket. A koreai származású református lelkipásztor, Chi Hyung Chung az ötödik 8 százalékkal.