Nyár óta Lisses városában (Párizstól alig 30 kilométerre délre található 7500 fős kisváros) egy új fociklub működik, „Lisses Foot 91" néven. A régi nagy múltú, 50 éve alapított, 600 igazolt játékossal rendelkező F.C. Lissét „kompatibilitási problémák miatt" be kellett zárni. Legalábbis ez a hivatalos indok, ugyanakkor a Le Parisien részletes riportjából kiderül, hogy a klubot valójában azért kellett bezárni, mert a radikális iszlám átvette az irányítást a klub vezetésében, struktúrájában és szokásaiban.
Az első gyanú, hogy valami nincs rendben a fociklubban még 2018-ban merült fel. Az önkormányzat ekkor rutinellenőrzést tartott, ahol számos szabálytalanságot észlelt, többek között az egyik öltözőt vízipipa (shisha) bárrá alakítottak át, a székházban pedig imaszőnyegeket találtak. A kantinban felszolgált ételek kivétel nélkül a halal eljárás szabályai szerint készültek, de erről az igazolt játékosok mit sem sejtettek. „Amikor átvettük a klub helyiségeit, dzsellabákkal teli dobozokat találtunk (a dzsellaba a fejtől a lábig terjedő, egész testet lefedő muszlim ruha), amelyeknek semmi helyük nincs egy fociklubban. A fociban pedig, ami önmagában is egy népszerű sport, érdemes óvatosnak lenni, magyarázta Thierry Lafon jobbközép polgármester a Le Parisiennek adott interjújában. „A szülők panaszkodni kezdtek, hogy a gyerekek egy idő után az iszlámról kezdtek el beszélni edzésről hazajövet, rengeteg bejelentést kaptunk emiatt." Ezt követően döntött úgy az önkormányzat 2019 nyarán, hogy bezárja az egyesületet.
Miután az ideológiai nyomásgyakorlást, a radikális iszlám tanok terjedését egy sportszervezeten belül nagyon nehéz bizonyítani, az önkormányzat egy már 1931 óta ismert módszerhez folyamodott, amikor is Al Capone-t, a híres amerikai maffiavezért adóhatósági eljárás keretében tartóztatták le. A francia fociklubban tartott adó- és pénzügyi vizsgálat során számos szabálytalanságra derült fény, ez elegendő jogi alapot biztosított ahhoz, hogy a klubot bezárják, és így megakadályozzák a további radikalizálódást.
„Megértettük, hogy azért támadtak bennünket, mert radikalizálódtunk. Amikor máshol akartuk folytatni a tevékenységünket, elzárkóztak, mondván, hogy az Iszlám Állam egyik sejtje vagyunk", panaszkodott Mickaël Romain, a fociklub technikai igazgatója, aki az Antillákról (Franciaország tengerentúli szigetcsoportja, közigazgatásilag Franciaországnak számít) származik, és nemrégiben tért át az iszlám hitre.
A technikai igazgató egyébként az októberi párizsi rendőrség elleni terrorista támadáskor azt írta ki Facebookon, hogy „azzal, ha valaki Allah Akbart kiált, minden megindokolható. Nekünk pedig még inkább befolyásolni kell a dolgokat. Ez a mi országunk, és muzulmánnak lenni nem betegség. Most kell egységbe szerveződni, hogy meghallják a szavunkat." A fociklub technikai igazgatója tehát úgy vélte, hogy a 4 rendőr életét követelő terrortámadás, mivel Allah nevében követték el, megindokolható, ezen kívül az iszlám híveinek egyesíteni kell az erejüket, hogy meghallják őket.
Mickaël Romain társaival 2015-ben vette át a klub irányítását, addig minden teljesen normálisan működött. Ezt követően furcsa dolgok történtek. A klubvezetés kiadta bérbe a pályákat, a klubhelyiségeket kétszer is felgyújtották, kirabolták. A pénzügyekben történő hiányosságokat pedig később az adóhatóság állapította meg. Romain ugyan elismerte, hogy az imaszőnyegek az ő tulajdonában vannak, de ebben szerinte semmi kivetnivaló nincs. A dobozokban heverő dzsellabákkal kapcsolatban elmondta, hogy azokkal a hajléktalanokat akarták megsegíteni. A halal étkezés bevezetését pedig azzal magyarázta, hogy így akarták elkerülni, hogy az élelem veszendőbe menjen (miközben a halal az iszlám vallási eljárásnak megfelelő technológiát jelent).
A radikális iszlám ellen egyébként „minden demokratikus eszköz igénybe vehető", mondta a Le Parisiennek Frédéric Rose prefektus, a Radikalizációellenes minisztériumok közötti bizottság főtitkára (SG-CIPDR). A belügyminiszter, az általában óvatosan nyilatkozó, szocialista Christophe Castaner arra hívta fel az önkormányzatok figyelmét, hogy harcoljanak a radikális iszlám ellen, vegyenek igénybe minden lehetséges jogi eszközt, tegyenek meg mindent a diszkrimináció ellen, ideértve a nők és férfiak egyenlőségét sértő iszlám szabályok elleni fellépést, vagy az alkohol forgalmazásának vallási okok miatti megtagadását.