Csomortányi István kijelentette: a két párt tervezett politikai szövetsége, majd fúziója egy új erdélyi magyar egységnek a kiindulópontja lehet. Leszögezte: szükség van arra, hogy a 2020-as romániai önkormányzati és parlamenti választásokon az erdélyi magyar politikai szervezetek "ugyanabba az irányba húzzák a szekeret".
Ehhez az szükséges, hogy az erdélyi magyarság körében legnagyobb támogatottsággal rendelkező Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) is sikerüljön megegyezni.
Ha nem lesz megállapodás, annak mindannyian a kárvallottjai leszünk
– vélekedett az EMNP elnöke.
Csomortányi felidézte: az EMNP-nek a 2019-es európai parlamenti, majd elnökválasztásra is megvolt a javaslata a magyar szavazatok maximalizálására. Előbbinél a magyar pártok koalíciós jelöltlista-állítását, utóbbinál pedig a politikai szervezetek fölött álló jelölt állítását javasolták.
Az RMDSZ azonban figyelmen kívül hagyta a javaslatukat,
és ez meg is látszott az eredményeken.
Toró T. Tibor hozzátette: az EMNP és az MPP fúzióját várhatóan csak az év második felében jegyzi be a bíróság, ezért arra készülnek, hogy első lépésben politikai szövetségre lép a két párt, és
e szövetség vesz részt a nyári önkormányzati választásokon.
Ez azt is jelenti, hogy jelöltlistáiknak hétszázalékos küszöböt kell átlépniük.
Toró szerint az új egység, amelynek megvalósítására törekszenek, nem lehet már olyan, amilyen 1990-ben volt az erdélyi magyarság egysége. Az egypártrendszerhez szerinte már nem lehet visszatérni. Azt kell elérni, - jegyezte meg -, hogy a különböző szervezetek a közös érdekek mentén egy közös cselekvési terv szerint együtt dolgozzanak a közös célok eléréséért.
Újságírói kérdésre válaszolva Csomortányi István kijelentette: az EMNP kész támogatni az RMDSZ által nevesített Soós Zoltánt, Marosvásárhely magyar polgármesterjelöltjét, ha sikerül megállapodni abban, hogy pártok fölötti jelöltként vegyen részt a választásokon.
Toró T. Tibor úgy vélte: szükség lenne arra, hogy Romániában előrehozott parlamenti választásokat tartsanak, hiszen ez tisztítaná a jelenlegi zavaros politikai helyzetet. Kétségeit fejezte azonban ki azzal kapcsolatban, hogy a kisebbségben kormányzó, jobboldali Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) sikerül-e ezt a célt elérnie a parlamenti többséget alkotó baloldallal szemben.
Úgy vélte: nem lehet sikeres a PNL azon igyekezete, hogy "erőből" érje el az előrehozott választásokat. Ez ugyanis a hatás-visszahatás elve alapján állandósítja a háborús helyzetet a romániai belpolitikában.
Toró T. Tibor arra is kitért, hogy az erdélyi magyarság valamennyi politikai szervezete ellenérdekelt abban, hogy megváltoztassák az önkormányzati választások törvényét. Úgy vélte:
a magyar érdek azt diktálja, hogy a polgármestereket továbbra is egyfordulós választáson válasszák,
a megyei önkormányzatok elnökeit pedig az önkormányzati testület válassza meg a saját soraiból.