2015. január 7-én szerdán délelőtt történt Franciaország egyik legtöbb halálos áldozattal járó terrorcselekménye, mely során
egy felfegyverkezett, golyóálló mellényt viselő dzsihádista terrorista testvérpár, Saïd és Chérif Kouachi megtámadta az erősen vallásellenes, és az iszlámot is sokszor kigúnyoló hetilap, a Charlie Hebdo párizsi szerkesztőségét.
A támadásban tizenketten meghaltak és további tizenegy ember megsebesült. A merénylőket két napig tartó hajtóvadászat után a fővárostól keletre fekvő Seine-et-Marne megye egyik városának iparterületén bekerítették, majd a kialakult tűzpárbaj során végeztek velük.
Öt évvel a támadás után a Charlie Hebdo egy jubileumi szám kiadásával emlékezik meg megölt kollégáiról a következő üzenettel:
Charlie élni fog és Charlie marad, hűen önmagához.
Sok karikaturista úgy véli, hogy
az öt évvel ezelőtti terrortámadás óta a Charlie Hebdo által képviselt szatirikus műfaj nagyobb fenyegetettségnek van kitéve, mint valaha.
A vallási cenzúrát követően az újság ezúttal a közösségi hálózatok cenzúrája ellen tiltakozik, erre utal a hetilap borítója is, melyen az látható, hogy egy hatalmas okostelefon, melynek a képernyőjén a legnagyobb közösségi oldalak logói szerepelnek, bedarálja és összetöri egy karikaturista nyelvét és karjait. A cím "Új cenzúra, új diktatúrák" is arra utal, hogy új ellenséggel kell a szerkesztőknek szembenézniük, a közösségi médiával és a bloggerekkel.
Az újságban
megszólalnak a támadás áldozatainak hozzátartozói is, akik még öt év után is a miértekre keresik a választ.
A szatirikus lap egyik karikaturistája, Marika Bret a rájuk nehezedő hatalmas nyomásról beszélt, elmondása alapján
amikor egy rajzon megjelenik az iszlám felirat, az halálos fenyegetéseket von maga után.
A szerkesztőség igazgatója, a Riss néven ismert Laurent Sourisseau elmondta, hogy a rendkívüli kiadást a megemlékezésnek szentelték, valamint a cenzúra új formája ellen kívánnak tiltakozni. Véleménye szerint tarthatatlan állapot, hogy egyetemi konferenciákat és színházi előadásokat tiltanak be, a közösségi médiában olyan szinten elhatalmasodott a cenzúra, hogy letiltják a megosztó kommenteket és teljes műveket bojkottálnak.