Történelmi jelentőségű parlamenti választásokat tartottak szombaton Szlovákiában. Szlovák viszonylatban a részvétel kiugróan magas volt, 65,8 százalékos volt.
A választás eredményeképpen abszolút kisebbségbe került a szociáldemokrata, populista, de mégis nacionalista - bár az utóbbi időben a magyarellenességét háttérbe szorító - Robert Fico volt kormányfő vezette SMER, amely csak 18,29 százalékot kapott.
Ez azt jelenti, hogy
2006 óta először (leszámítva egy rövid 2010-2012 közötti időszakot) olyan kormánya lesz Szlovákiának, aminek nem része a SMER.
Az abszolút győztes a jobboldali, bevándorlásellenes és Orbán Viktor magyar kormányfő egyes intézkedéseit méltató Igor Matovic vezette OLaNO (Átlagemberek és Autonóm Személyek Pártja) lett, 25,02 százalékot szerezve, ez különösen annak tükrében meglepő, hogy a felmérések 15-18 százalék közé mérték a pártot.
Az OLaNO korábban a konzervatív-euroszkeptikus ECR európai parlamenti frakciójának volt a tagja, de tavaly átültek az Európai Néppártba (EPP).
A Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ) csak 3,9 százalékot kapott, így nem jutott be a pozsonyi parlamentbe,
a vegyes nemzetiségű, de magyar irányítású Most-Híd pedig kiesett a törvényhozásból, katasztrofálisnak nevezhető, 2,05 százalékos eredménnyel.
Emiatt a Most-Híd még az állami támogatást is elveszette, ahhoz ugyanis legalább 3 százalékot kellett volna elérnie.
A párt elnöke, az elmúlt közel 3 évtized legmeghatározóbb felvidéki magyar politikusa, Bugár Béla lemondott a Híd elnöki tisztségéről.
A magyar pártok bukása miatt
a független Szlovákia történetében először nem lesz jelen a pozsonyi parlamentben magyar politikai erő,
aminek következményei még beláthatatlanok. A magyarság képviselet nélkül maradása elsősorban azzal magyarázható, hogy az MKÖ és a Most-Híd között főleg személyi konfliktusok miatt nem jött létre összefogás.
A pozsonyi parlamentben így egyetlen magyar nemzetiségű politikus maradt, Grendel Gábor (Grendel Lajos Kossuth-díjas író fia), aki az OLaNO színeiben szerzett mandátumot.
Szintén
nem jutott be a szlovák törvényhozásba a magyarországi Momentum szlovák testvérpártja, a macronista Renew Europe EP-frakció tagja, a Progresszív Szlovákia-Együtt (PS-SPOLU) pártszövetség,
mivel csak 6,96 százalékot kaptak, de a szlovák törvények értelmében, pártszövetségek esetében a bejutási küszöb 7 százalék.
A PS-ben politizált régebben Zuzana Caputová jelenlegi köztársasági elnök, de tavaly kilépett a pártból.
Érdemes megjegyezni, hogy kampányra az eddigi kormánykoalíció legnagyobb pártja, a SMER után a PS-SPOLU költötte a legtöbbet, január 29-ig közel 1,3 millió eurót.
A PS-SPOLU sajtókommentárok szerint alapvetően két ok miatt nem lett parlamenti párt, egyrészt
az erőszakos akcióktól sem visszariadó antifasisztákkal vállalt közösséget,
annak érdekében, hogy együtt harcoljanak Szlovákia állítólagos „fasizálódása" ellen.
Marian Kotleba LSNS nevű szélsőséges pártja egyébként 7,97 százalékot kapott a 2016-os 8 százalékhoz képest, tehát szó sincs a szélsőségesek előretöréséről.
A helyi balliberális sajtóorgánumok által megrendelt és később közölt felmérések amúgy 12-15 százalék közé mérték a progresszíveket,
e közvélemény-kutatások hitelessége az eredmény tükrében megkérdőjeleződött.
A szlovák progresszívek vereségének a másik oka az volt, hogy
a szintén nem létező magyar veszéllyel riogatták a szlovákokat, és állandóan az „orbanizáció" rémképét vetítették elő,
tulajdonképpen budapesti ügynököknek bélyegezve a helyi magyar politikusokat, különösen az MKÖ-pártiakat.
Az sem sokat segített rajtuk, hogy a Momentum elnöke, Fekete-Győr András még a választások előtt egy nappal, pénteken is kiállt mellettük az Azonnalinak adott nyilatkozata alapján.
A PS-SPOLU egyébként rendelkezik magyar platformmal is, de a magyar jelöltjeiket annyira hátra sorolták a listán, hogyha bejutott volna a pártszövetség a szlovák parlamentbe, akkor sem lehetett volna magyar képviselőjük Pozsonyban.
Korábban egyébként Fekete-Győr és a Momentum egyik EP-képviselője, Donáth Anna azt állították, hogy lesznek befutó helyen magyar politikusok a szlovák testvérpártjuk listáján, de
ez akkor sem lett volna igaz, ha elérik a bejutási küszöböt.
Ahogy arról az Origo is beszámolt, ennek ürügyén Donáth november 7-én, a PS-SPOLU magyar képviselőjelöltjeinek a révkomáromi bemutatkozóján azért kampányolt, hogy a felvidéki magyarok szavazzanak a magyar pártok helyett a szlovák pártszövetségre.
Ráadásképpen, a liberális politikus a kampányrendezvényen többek között azt mondta, „a felvidéki magyarok lehetnek úgy magyarok, hogy közben büszke szlovákok".
A liberális politikus Révkomáromban hangoztatott álláspontja akkor óriási botrányt váltott ki a felvidéki magyarok körében és Magyarországon is.
A PS-SPULO a Momentum kampánya ellenére nagyon rosszul szerepelt a Felvidék magyarlakta járásaiban:
Az egyetlen felvidéki magyar nyelvű napilap, az Új Szó információi alapján, mind a PS, mind a SPOLU elnökei bejelentették a távozásukat.
Michal Truban és Miroslav Beblavy a jövőben nem is kívánnak részt venni pártjaik vezetésében.