Vasárnap Olaszország bevörösödött a koronavírus-járvány miatt. Korábban kizárólag Lombardiára vonatkozott a "vörös zóna", a területi zárás, mára mindenkihez elért. Giuseppe Conte miniszterelnök szerdán jelentette be, hogy
az olaszok nem léphetnek ki a lakásból.
Kizárólag három helyzetben tehetnek kivételt.
Egyrészt akkor és azért, hogy bevásároljanak, vagyis legyen mit enniük, de családonként csak egy ember mehet el a boltba, nem az egész nagy család. Másrészt igazolt munkaügyben, illetve akkor, ha orvosi ellátásra van szükségük, például gyógyszertárba kell menniük.
Az áruforgalom egyelőre folyamatos, a boltokban van áru. Az üzletekbe kizárólag egyesével engedik be az embereket, hogy ne alakuljon ki tömeg, amely veszélyes lenne a járvány miatt. A dolgozók pedig gumikesztyűt és maszkot viselnek. Egyébként a futárszolgálat működik, házhoz visznek például pizzát.
Én a kereskedelemben dolgozok, építkezési termékek forgalmazásával foglalkozunk, kis- és nagykereskedelemben, heti 38 órában, két nap pihenővel. A szektorra vonatkozó előírások szerint, hétvégén zárva kell lennünk, ami kötelező szabadság kivételével jár az én esetemben"
- mondja a több mint egy évtizede Olaszországban, most éppen a szardíniai Cagliarin élő Varga Balázs, aki a veronai buszbalesetben tolmácsol a szülőknek.
Mint magánvállalkozó, hivatalos bírósági bejegyzéssel rendelkező fordító-tolmács, ugyanúgy korlátozva vagyok, mivel a bíróságok is felfüggesztették a munkájukat egészen április elejéig, a nem életbevágó üléseket elnapolták május 30-a utánra, és mivel nem is utazhatok, a munkám redukálódott otthoni távmunkára. Ráadásul joghallgató vagyok, szóval most még egyetemre, könyvtárba se megyek, vizsgám sincs"
- teszi hozzá, majd arról beszél, hogy kizárólag
papírral hagyhatja el a lakhelyét, amit egy esetleges rendőri intézkedéskor töltenek ki.
Ezen az áll, hogy mindenki a saját felelőssége tudatában nyilatkozik arról, miért lépett ki az utcára.
Most Olaszországban terjed a leggyorsabban a koronavírus, és sok halálos áldozatot szed. A Protezione Civile, vagyis a polgárvédelem legfrissebb adatai szerint pénteken éjfélkor
összesen 17 660 fertőzöttet tartottak nyilván. 1266-an már belehaltak a járványba, 7426-an vannak kórházban, ebből 1328-an intenzív osztályon, 6201-en pedig fertőzöttként otthoni karanténban.
Jelenleg 14 955 "aktív" beteg van (vagyis, aki nem gyógyult még meg és nem halt meg), ezzel Olaszország már megelőzte Kínát, itt van a legtöbb koronavírusos beteg a világon.
A közhangulatra a legjobb kifejezés a bizonytalanság, mivel napról napra változnak az események, fejetlenség van. A gyerekek otthon vannak, a szülők a munkahelyeken, vagy már elbocsátották őket, ha bárban vagy étteremben dolgoznak. Ez egy bizonytalanság-érzés, nem tudod, mikor lesz vége. Sajnos minden, csak nem optimista most az olasz"
- mondja Balázs, majd hozzáteszi, hogy
a pozitív, olaszos életszemléletüket felváltotta az általános "forse" szó,
ami azt jelenti "talán", mivel talán bezárnak, talán nem. Azt is elárulta, hogy ha csak meglátják a miniszterelnököt a tévé képernyőjén, és megtudják, hogy újabb bejelentésre készül, azonnal kitör a pánikhangulat.
A gyors terjedés egyik legfőbb oka szerintem az, hogy az emberek félvállról vették a vírust, folyamatosan, pánikszerűen összevissza utazgattak országon belül. Ráadásul egy átlagos olasz család nagy, sok emberből áll, gyerekek, szülők, nagyszülők, rokonok, barátok, több generáció él együtt, elég egy fertőzött és az egész család megy a karanténba"
- mondja a veronai buszbaleset tolmácsa, aki azt is elárulta, hogy
délen sokan még most is csak influenzáról beszélnek,
és úgy látja, mintha senki sem venné komolyan. Az emberek délen kiszöknek a karanténból, miközben az északi Lombardiában már a karantén előtt kitört a pánik, és megpróbáltak onnan elmenekülni.
Nálunk, Szardínián, hivatalosan 11 ezer északolasz jelentette be, hogy itt van. Ők nem tisztelik, nem tartják be a karantént, az utcán lépten-nyomon beléjük botlasz, én is, és ha mondhatnám így általánosan, a déli fél tőlük."
Arról is beszél, hogy Olaszország földrajzi, történelmi adottságaiból kiindulva "mindig kész volt, hogy segítsen" bárkinek, most viszont ők szorulnak segítségre. A járvány kiindulási helye, Kína
maszkokat, fertőtlenítőket, orvosokat küldött nekik.
Azt mondja, ő egyelőre nem jön haza, és másoknak is azt tanácsolja, hogy maradjanak kint, amíg járvány van.
Azok a magyarok, akik kint élnek, ne próbáljanak hazajutni, ha nem elkerülhetetlen, az otthoniaknak pedig azt mondanám, hogy jobb félni, mint megijedni"
- mondja, majd hozzáteszi, hogy
szerinte még több szigorításra lenne szükségük.
Az olasz gazdaság már így is térden áll. Két hét se ki, se be, és meg lehetne állítani, de nem 'olaszos' módon, úgy, hogy kicsit bezárok, kicsit kinyitok, ezt lehet, azt nem"
- teszi hozzá zárszóként.