A polgári védelmet vezető Angelo Borrelli tájékoztatása szerint
az elmúlt 24 órában 1739 új fertőzéses beteget regisztráltak, ami sokkal kevesebb, mint ez elmúlt hetek napi átlaga.
Ugyanakkor a halálos áldozatok száma még mindig magas Olaszországban. Az elmúlt egy napban 333-an haltak meg a világjárvány miatt.
A járvány kitörése óta 199 414-en fertőződtek meg koronavírussal, ebben a számban a gyógyultak és a halálos áldozatok is benne vannak, és összesen 26 977-en haltak meg.
Az egészségügyi hatóságok most 105 813 pozitív esetről tudnak. Ez a szám csökkenést mutat. Hétfőig 66 624 ember gyógyult ki a betegségből, amelynek tünetei nem mindenkinél jelentenek komoly gondot. Olyan fertőzött is van, aki észre sem veszi, hogy a szervezetében van a vírus, mivel egyáltalán nincsenek tünetei.
A kormány azt tervezi, hogy az érvényben lévő rendszabályok betartása mellett május 4-én enyhít a kijárási tilalmon egyes szakmák esetében, de a többiek, a további bezártságra ítéltek ezt keményen bírálják.
Egyebek között a fodrászok nem értik, miért kell várniuk június 1-ig, és arra panaszkodnak, hogy egyre több a nem hivatásszerűen működő "illegális" fodrászat, amelyre az adóhivatalnak sincs rálátása. Szakszervezetük vezetője, Marco Accomero szerint maszkokkal és kesztyűkkel ugyanúgy el tudják látni a feladatukat, mint korábban.
A vírussal való "együttélés" kezdő napja május 18-a lesz, amikor kinyithatnak a kiskereskedések, a múzeumok, könyvtárak, és a kormány tervei szerint június elsejével működhetnek megint az éttermek, a bárok, a masszázs szalonok és a fodrászatok, és dolgozhatnak a borbélyok.
Olaszországban általános csalódottság övezi Giuseppe Conte miniszterelnök vasárnap este bejelentett gazdasági-társadalmi újraindulási forgatókönyvét,
amelyből az olaszok a koronavírus-járvány miatti kijárási korlátozás enyhítését hiányolják, a püspökök a templomok újranyitását sürgetik, a Matteo Salvini vezette jobboldali ellenzék szerint pedig a kormány "tehetetlensége" tönkreteszi az országot.