Donald Trump Kína iránti elfogultsággal vádolja a WHO-t

pandemic health disease politics Horizontal
Donald Trump
Vágólapra másolva!
Washington tanulmányozza az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) nyújtott hozzájárulásának felfüggesztési lehetőségét - közölte az amerikai elnök a Fehér Házban kedden este, a koronavírus elleni intézkedéseket összehangoló kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtótájékoztatóján.
Vágólapra másolva!

Donald Trump először azt jelentette ki, hogy kormányzata felfüggeszti anyagi hozzájárulását a szervezet működéséhez, majd néhány perccel később úgy fogalmazott: egyelőre tanulmányozzák ennek lehetőségét. "Azt nem mondom, hogy nem fogom ezt meglépni, tanulmányozni fogjuk a lehetőséget" - hangoztatta.

Kína-központú

Trump kedden délután egy Twitter-bejegyzésében már élesen bírálta az ENSZ e szakosított szervezetét, Kína iránti elfogultsággal vádolva a WHO-t. A mikroblogon úgy fogalmazott: az intézményt nagyrészt az Egyesült Államok finanszírozza, az mégis erősen Kína-központú. Felemlegette azt is, hogy a járvány kitörésekor a szervezet azt tanácsolta: az Egyesült Államok maradjon nyitott Kína felé.
"Vajon miért adott nekünk a WHO ilyen elhibázott ajánlást?" - kérdezte a bejegyzésben Trump.

Donald Trump Forrás: AFP/Mandel Ngan

Félelmetes kihívás

A sajtókonferencián az elnök kitért a járványhelyzetre és annak gazdasági következményeire.
"Félelmetes kihívásnak" nevezve a Covid-19-et, azt mondta, hogy az új típusú koronavírus okozta betegség

aránytalan mértékben sújtja az Egyesült Államok afroamerikai közösségeit.

Anthony Fauci, a kormányzati munkacsoport tagja, az allergológiai és fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézet igazgatója hozzáfűzte: ez jelzi az egészségügyi aránytalanságokat. Azt mondta: a koronavírus elsősorban a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőkre, a cukorbetegekre, az elhízottakra veszélyes, és ezek a bajok elsősorban az afroamerikaiak körében gyakoriak.
"Ez nagyon szomorú, de pillanatnyilag csak annyit tehetünk ellene, hogy a lehető legjobb egészségügyi ellátásban részesítjük őket" - mondta Fauci.

110 ezer lélegeztetőgépet szállítanak a kórházaknak

Trump közölte, hogy az országos stratégiai készletben 8675 lélegeztetőgép áll a tagállamok rendelkezésére, és az elkövetkező hetekben a szövetségi kormány 110 ezer újabb készüléket szállít a kórházakba. Megemlítette, hogy az Egyesült Királyság 200 lélegeztetőgépet kért Washingtontól.

Újabb 250 milliárdos segélycsomag

Az amerikai elnök bejelentette, hogy a kormányzat további 250 milliárd dolláros segélycsomag megszavazását kéri a kisvállalkozásoknak nyújtandó hitelek finanszírozására. "Tekintettel a helyzet alakulására, erre szükségünk is lesz" - fogalmazott.

A kisvállalkozások megsegítésére

a múlt héten már jóváhagytak egy 350 milliárd dolláros segélycsomagot,

de szavai szerint ez nem látszik elegendőnek. Az elnök a sajtókonferencián azt mondta: az új csomag "segít megőrizni az amerikaiak munkahelyeit, és megkönnyíti a gyors és teljes talpra állást".

Kisvállalkozásoknak szánják

A várható újabb csomag tervéről a sajtóértekezlet előtt Steve Mnuchin pénzügyminiszter a Twitteren azt írta, hogy egyeztetett a kongresszus demokrata párti és republikánus vezetőivel a programról, amelynek célja "biztosítani, hogy a kisvállalkozások is hozzájussanak a szükséges pénzhez".

Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője pedig közleményben tudatta, hogy folyamatosan tárgyal a demokrata párti szenátorokkal egy csütörtökön tartandó szavazásról.

Az amerikai kongresszus eddig három csomagtervet fogadott el a járvány miatti recesszió orvoslására, a legnagyobb a több mint 2000 milliárd értékű volt,

amely közvetlenül a lakosságot segítő intézkedéseket is tartalmaz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!