Kuciak-gyilkosság: 23 évet kapott az elkövető

a Kuciak-gyilkosság elkövetője, Miroslav Marcek
Miroslav Marcek (szlovák kommandósok gyűrűjében a fotó közepén) az első tárgyalási napon beismerte mindhárom gyilkosság elkövetését.
Vágólapra másolva!
A bazini székhelyű különleges bíróság ítéletet hozott a Kuciak-gyilkosság kapcsán. Az elkövető nem kapott életfogytiglani büntetést.
Vágólapra másolva!

Huszonhárom év fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte a bazini székhelyű különleges bíróság M. Miroslavot,

Ján Kuciak szlovák oknyomozó újságíró és barátnője két évvel ezelőtti, nagy botrányt és politikai viharokat is kiváltó meggyilkolása és egy további emberölés miatt hétfőn.

Az ítélet egy korábbi, 2016-ban elkövetett gyilkosságra is vonatkozik.


Juraj Novocky, az ügyben eljáró különleges ügyész - a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség beszámolója szerint - azért nem életfogytiglani, hanem 25 éves szabadságvesztés büntetés kiszabását kérte,

Miroslav Marcek (szlovák kommandósok gyűrűjében a fotó közepén) az első tárgyalási napon beismerte mindhárom gyilkosság elkövetését Forrás: MTI/EPA/Jakub Gavlák

A bíróság viszont ennél is enyhébb, 23 évi fegyházbüntetést szabott ki tekintettel arra, hogy a vádlott együttműködött a hatóságokkal.

A záróbeszédek során Miroslav M. védője a bíróságra hagyta az igazságos ítélet kiszabását. A meggyilkolt újságíró családjának jogi képviselője, Daniel Lipsic volt igazságügy-miniszter úgy vélekedett:

az ítélet révén ösztönözni kell az együttműködésre a jövőbeni vádlottakat.

Martina Kusnírová - Ján Kuciak újságíró ugyancsak meggyilkolt barátnője - családjának jogi képviselője, a több közismert peres ügyből jól ismert Roman Kvasnica viszont

az életfogytiglani büntetés kiszabása mellett foglalt állást, mégpedig annak elrettentő hatására hivatkozva.

Kiket ítéltek el eddig?

A nagy botrányt és belpolitikai viharokat is kiváltó, két évvel ezelőtti újságíró-gyilkosság bűnvádi perének főtárgyalása januárban kezdődött. A vádlottak között van még a vádirat szerint a gyilkosság elkövetésében segédkező Sz. Tamás, a bűncselekmény megrendelésében közvetítő Zs. Alena, valamint a gyilkosság megrendelésével vádolt K. Marián nagyvállalkozó (mindhárman tagadják bűnösségüket), illetve a már decemberben egy külön perben 15 év szabadságvesztésre ítélt Andruskó Zoltán, aki ugyancsak közvetítői szerepet játszott a bűntényben.

Ján Kuciak szlovák oknyomozó újságírót és párját, Martina Kusnírovát február 21-én gyilkolták meg Forrás: Facebook

A most elítélt M. Miroslav januárban vallotta be a gyilkosságok elkövetését, így ügyét februártól külön tárgyalták tovább.

A vádirat szerint K. Marián azért határozta el Ján Kuciak megöletését,

mert az újságíró több írást közölt az ő - a cikkek szerint bűnös - gazdasági tevékenységéről.

A vád szerint a nagyvállalkozó 2017 végén rendelte meg a gyilkosságot Zs. Alenánál, aki ezután megkereste Andruskó Zoltánt. Ez utóbbinak 20 ezer eurós adóssága elengedését ígérte,

akárcsak 50 ezer eurót az újságíró haláláért.

Andruskó a bűntett kivitelezésével a korábban rendőrnyomozóként dolgozó Sz. Tamást és M. Miroslav volt hivatásos katonát bízta meg, akiknek 40 ezer eurót ígért a gyilkosság végrehajtásáért.

A gyilkosság elkövetésében bűnrészességgel vádolt Szabó Tamás a bazini jogi akadémia tárgyalótermében 2020. január 13-án Forrás: MTI/EPA/Jakub Gavlák

Andruskó korábban azt vallotta, azért fordult Sz. Tamáshoz és M. Miroslavhoz, mivel tudta, hogy 2016 végén egy rablás során már meggyilkoltak egy vállalkozót, Molnár Pétert.

Az áldozatokat 2018. február végén találta holtan a rendőrség a galántai járásban fekvő Nagymácsédon lévő családi házukban.

A gyilkosság közfelháborodást keltett az országban, s azt heteken belül korábban sosem látott méretű tüntetéssorozat követte, amely belpolitikai válsághoz vezetett. A történések végül a kormány több tagjának távozásához - köztük Robert Fico kormányfő lemondásához - és a kabinet széles körű átalakításához vezettek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!