A misszióvezető, aki már másodszor tett sikertelen kísérletet a tárgyalásra való bejutásra, az igazságszolgáltatás megcsúfolásának nevezte a "titkos" eljárást. Az amerikai nagykövetség weboldalán tett bejegyzésében kifogásolta, hogy Whelannal nem ismertették az ellene szóló bizonyítékokat.
A moszkvai városi bíróság azzal indokolta a zárt tárgyalást, hogy a per anyagainak államtitkot képeznek.
Első alkalommal Sullivant a koronavírus-fertőzés veszélye miatt bevezetett korlátozásokra hivatkozva fordították vissza.
Az 50 éves amerikai-brit-kanadai-ír állampolgárt, egy autóalkatrészeket gyártó michigani cég biztonsági vezetőjét 2018. december 28-án vették őrizetbe az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) ügynökei egy moszkvai szállodában.
Whelant azzal vádolták meg, hogy egy államtitkokat tartalmazó memóriakártya birtokába jutott.
A vádlott viszont azt állítja, hogy csapdába ejtették, az egy orosz ismerősétől kapott adathordozó eszközön tudomása szerint egyebek mellett orosz templomokról készült fotók voltak. Elítéltetése esetén Whelan 10-től 20 évig tartó szabadságvesztést kaphat.
A nagykövet, aki korábban azt mondta, hogy a per a Moszkva és Washington közötti kapcsolatok javításának akadálya, egyebek között felrótta az orosz igazságszolgáltatásnak, hogy Whelan az elmúlt 16 hónap alatt nem beszélhetett senkivel a hozzátartozói közül. Tisztességes és pártatlan eljárást sürgetett a vádlott számára.
A moszkvai városi bíróság egyébként hétfőn engedélyezte, hogy a vádlott havonta kétszer felhívhassa a szüleit.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova pénteki sajtóértekezletén azt hangoztatta, hogy a Whelan elleni eljárás az összes vonatkozó szabály tiszteletben tartásával és az orosz jogrenddel összhangban zajlik.
A per március 30-án kezdődött el. Whelan rossz bánásmódra és egészségi problémákra panaszkodott. Zaharova azt mondta, hogy a vádlott az egyébként nem veszélyes panaszai miatt orvosi szakkezelésben részesült.