Ausztria világszinten és Európában is a legfertőzöttebb országok közé tartozik, igaz a jelenlegi 491 haláleset nem kirívó, sőt kifejezetten kedvező számnak számít a nyugat-európai államokhoz képest.
A Dutch News azonban arról számol be, hogy több százan jelezték már kártérítési igényüket amiatt, mert akkor is engedték a turistákat és síelőket a tiroli síközpontokba, amikor már lehetett tudni, hogy nagy a baj. A korlátozásokat csak március elején kezdték meghozni, de először akkor is csak a szórakozóhelyeket záratták be. A sífelvonók és sípályák még napokig működhettek, mígnem március 15-én azonnali hatállyal kijárási tilalmat rendeltek el Tirol tartomány egészére, március 16-tól pedig az összes tiroli szállásszolgáltatót arra kötelezték, vessen véget a téli szezonnak.
Addig azonban európaiak ezrei vihették magukkal mit sem sejtve a koronavírust.
Az osztrák ügyészség most azt próbálja felderíteni, hogy történt-e bármilyen törvénysértés, úgymint gondatlan veszélyeztetés járványügyi helyzet esetén.
Az egyik felperes, Susan de Best azt állítja, hogy ő egy 13 fős csoport tagja volt, amelyik február végén Ischgl-ben síelt, közülük 11-en megfertőződtek a vírussal.
Nem informáltak minket megfelelően
- mondta, hozzátéve, hogy
egyikük, aki tüneteket nem mutatott, de fertőzött lett, meglátogatta az anyját, aki három hét múlva meghalt a koronavírus okozta fertőzésben.
Peter Kolba ügyvéd, aki gyűjti a kereseteket, rámutatott, hogy amikor egy innsbrucki hotelben február 25-én megjelent a vírus, lezárták. De amikor 10 nappal később ugyanez történt egy kedvelt turista-látogatóhelyen, az volt a reakció, hogy fertőtlenítették a helyet és kicserélték a személyzetet, de nem zártak be.
Ausztria perek tucatjaival vagy még többel nézhet szembe, amennyiben bebizonyosodik, hogy a turizmus fenntartása érdekében, de már a vírus terjedésének tudatában nem zárták le a síközpontokat február végén.