Az erdélyi lap információi alapján, a törvénytervezetet még 2017-ben dolgozta ki az RMDSZ, és az akkor kormányon lévő PSD-vel parlamenti együttműködést kötött magyar érdekképviseleti szervezet többek között a jogszabály elfogadását szabta feltételéül annak, hogy támogassa a szociáldemokratákat saját kormányuk, a Sorin Grindeanu vezette kabinet megbuktatásában.
Az egyezség nyilvánosságra került, aminek nyomán „román népharag" zúdult az RMDSZ-re és az erdélyi magyarságra, ilyen körülmények között pedig nem lehetetett előterjeszteni.
Még 2017-ben benyújtották a kétkamarás parlamentbe a tervezetet, amit az elsőként megkeresett ház, a Szenátus elutasított.
Két és fél év után a vállaltan magyarellenes Marius Pașcan, a Traian Băsescu volt államfő-féle erősen nacionalista Népi Mozgalom Párt (PMP) képviselője sürgette meg a napirendre tűzését a döntő házban, nyilván azzal a szándékkal, hogy végleg elutasítsák a törvénytervezetet.
Még kedden,
Pașcan az emberi jogi és kisebbségügyi szakbizottságban, durva kirohanást intézett a március 15-ét ünnepnappá nyilvánító törvénytervezet ellen.
A PMP egyik szenátora, Cătălin Lucian Iliescu pedig múlt héten, a Facebook-oldalán
olyan törvénykezdeményezést jelentett be, ami alapján kitilthatnák Romániából azokat, akik akár csak beszélni mernek az autonómiáról.
Ahogy az várható volt, kedden román parlament emberi jogi, vallásügyi és nemzeti kisebbségi szakbizottsága nagy többséggel elutasítóan véleményezte az RMDSZ által beterjesztett törvénytervezetet, amely március 15-ét a romániai magyarság hivatalos ünnepévé nyilvánítaná. Korábban a parlament jogi szakbizottsága is elutasította a tervezetet.
Benkő Erika, az RMDSZ illetékes szakbizottsági tagja az MTI megkeresésére reagálva, ezzel kapcsolatosan elmondta,
a 15 fős bizottságban csak hárman támogatták a törvényjavaslatot: az RMDSZ két képviselője mellett a török kisebbség képviselője szavazott a tervezet mellett, a többi román honatya ellene voksolt vagy tartózkodott.
Ez azt jelenti, hogy a liberális magyarországi Momentum Mozgalom román testvérpártja, az azóta már jobboldali fordulatot vett USR nem szavazta meg a törvénytervezetet.
Benkő Erika továbbá kijelentette,
olyan magyarellenes hangulat uralkodik a román parlamentben Klaus Iohannis államfő nyilatkozata után - amelyben Erdély eladásával vádolta meg az ellenzéki és a parlamentben többséggel rendelkező szociáldemokratákat -, hogy egyetlen román párt sem meri támogatni az RMDSZ törvénytervezeteit.
A jogszabály lehetővé tette volna, hogy azokon a vidékeken, ahol jelentős létszámban élnek magyarok, a helyi önkormányzatok is finanszírozhassák a március 15-i ünnepségeket. Emellett a magyar nemzetiségűek szabadnapot kaphattak volna munkáltatójuktól.
A szerdai, elutasító szavazás után Marcel Ciolacu, a Képviselőház szociáldemokrata (PSD) elnöke közölte, hogy
az RMDSZ törvénytervezetét visszaküldték felülvizsgálatra a szakbizottságoknak, és két hét múlva tűzik napirendre a plénumban.
Ahogy arról az Origo beszámolt, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel tartott keddi, kolozsvári sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a román politika részéről gesztusértékű lenne, ha a sok ellenséges megnyilvánulás után elfogadnák a március 15-ét a romániai magyarság hivatalos ünnepnapjává tevő törvénytervezetet.
A gesztus román részről azonban ezúttal is elmaradt.