A csempészárut két Ecuadorból érkezett, egyenként 13 tonnás konténerben fedezték fel szerdán.
A lefoglalt cápauszony mennyisége sokszorosan meghaladja a korábbi rekordot, egy tavaly elfogott 3,8 tonnás szállítmányét
- közölte az egyik hongkongi vámtiszt az üggyel kapcsolatban csütörtökön megtartott sajtótájékoztatón.
A levágott cápatestrészek nagy többsége két veszélyeztetett fajtól, rókacápától és selyemcápától származik.
A tiltott szállítmány ügyében őrizetbe vettek egy 57 éves férfit, aki azonban óvadék ellenében szabadlábon védekezhet.
A világtengerek legfontosabb csúcsragadozói közé tartozó cápák állománya nagyon lecsökkent az elmúlt évtizedekben a cápauszony-vadászat, és a vonóhálós ipari halászat miatt.
A halászhajókon gyakran levágják a hálóba került cápák uszonyát, majd a végzetesen megcsonkított állatokat visszadobják a tengerbe.
A szárított cápauszonyt jó pénzért lehet eladni egyes kínai közösségekben, ahol főleg esküvői banketteken, üzleti vacsorákon és családi ünnepeken fogyasztják egy ragacsos leves formájában.
Hongkongba nem tiltott a cápauszony értékesítése és fogyasztása, de engedélyhez kötött.
Természetvédők és hírességek, köztük Jao Ming kínai sztárkosárlabdázó évek óta tartó kampányának köszönhetően a cápauszony fogyasztása kevésbé számít menő dolognak a fiatalabbak körében Kínában, Tajvanon, Hongkongban és Makaón.
Az idősebb generációk azonban makacsul ínyencfalatként tekintenek a cápauszonyra, és az sok jobb szállodában és étteremben is szerepel az étlapon.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) egy 2018-as felmérése szerint a hongkongiak 70 százaléka fogyasztott cápauszonyt abban az évben.
Egyes éttermek és szállodák csatlakoztak a WWF cápauszony-ellenes kampányához, sok vendéglátóhely azonban továbbra is árusítja a cápauszonylevest.
A Wild Aid természetvédelmi szervezet szerint a világon évente 73 millió cápát ölnek meg az uszonyukért.
A szervezet kutatása szerint a kínai szárazföldön jelentősen csökkent a cápauszony iránti kereslet, de például Thaiföldön, Vietnamban vagy Indonéziában növekvőben van.
A csempészszállítmányok egyik nemzetközi fordítókorongjának számító Hongkongba tilos bevinni veszélyeztetett fajoktól származó terméket, ezt 10 évig terjedő börtönnel. és 10 millió hongkongi dollárig (420 millió forint) terjedő pénzbírsággal büntetik.