Az utazástól nyomatékosan eltanácsoló általános figyelmeztetést országonként összeállított tájékoztatók, és javaslatok váltják fel.
Az EU-s tagállamok mellett a schengeni övezet EU-n kívüli országai, és az Egyesült Királyság esetében is ezt a megoldást alkalmazzák.
A figyelmeztetés visszavonásának feltétele, hogy az adott állam ne korlátozza a külföldiek belépését.
Azonban az országonkénti javaslatok is tartalmazhatnak figyelmeztetést.
Így például az Egyesült Királyságba utazástól továbbra is nyomatékosan eltanácsoljuk a németeket, mert ott két hétre karanténba kell vonulnia mindenkinek, aki belép az ország területére
- mondta a német külügyminiszter, aki hozzátette, hogy Spanyolországban egyelőre beutazási tilalom van, várhatóan június 21-ig, és Norvégiába sem engednek be még külföldieket. Amint változnak a szabályok, a német kormány is tájékoztatóval, javaslatokkal váltja fel a figyelmeztetést.
Június 15-től a járványhelyzettől függően változhat az egyes országok besorolása.
Az utazástól eltanácsoló figyelmeztetést akkor adnak ki ismét, ha az adott országban meghaladja a 100 ezer lakosonkénti 50-et az utóbbi hét napon regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma.
Heiko Maas hangsúlyozta, hogy amint az általános figyelmeztetés sem volt utazási tilalom, úgy a tájékoztatók és javaslatok sora sem jelent meghívást utazásra.
Az embereknek önállóan, felelősen kell dönteniük, és tudniuk kell, hogy a kormány nem indít ismét olyan nagyszabású hazaszállítási műveletet, mint a járvány elején, kora tavasszal, amikor külföldön rekedt németek tömegeit juttattuk vissza hazájukba -
- fogalmazott a német külügyminiszter, aki elmondta az is, hogy az úgynevezett harmadik országokról - az EU, a schengeni övezet és az Egyesült Királyság területén kívüli térségek államairól - szóló figyelmeztetést egyelőre nem vonják vissza, ebben az ügyben bevárják az Európai Bizottság javaslatait.
A német kormány március 17-én példa nélküli módon a világ valamennyi országára utazási figyelmeztetést adott ki a koronavírus-járvány miatt.
A hazaszállítási műveletben 240 ezer embert mentettek ki.
A koronavírus-járvány előtt a németeket az utazás világbajnokaiként tartották számon.
Az utazásszervező és utazásközvetítő vállalkozások szövetségéhez (Deutscher Reiseverband -DRV) tartozó cégek szolgáltatásait tavaly 55,2 millió ügyfél vette igénybe.
Az utak 73,6 százaléka külföldi, 26,4 százaléka belföldi volt.
A szervezett és a nem szervezett utakat együttvéve a német turisták tavaly 82,7 milliárd eurót (29 ezer milliárd forint) költöttek el külföldön.