A Dél-Dakota államban található Rushmore-hegy (Mount Rushmore) az Amerikai Egyesült Államok egyik legismertebb nemzeti emlékhelye, és nem mellesleg világhírű turistalátványosság is.
A hegybe 1927 és 1941 között vésték be négy korszakalkotó amerikai elnök, George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln és Theodore Roosevelt arcmásait.
Az Associated Press (AP) amerikai hírügynökség szerint annak kapcsán robbant ki a mostani vita az emlékműről, hogy Donald Trump elnök bejelentette,
a függetlenség napjának előestéjén, azaz július 3-án a hegyre akar látogatni, ahol egy nagyobb szabású rendezvényt tartanának a szövetségi ünnep alkalmából,
amely rendezvény a koronavírus-járvány utáni újrakezdés szimbóluma lehetne.
Trump bejelentését felháborodással fogadták különböző indián civil és jogvédő szervezetek.
Nick Tilsen, az Oglala Lakota indián törzs tagja, a NDN Collective nevű radikális baloldali NGO egyik vezetője például a következőképpen reagált rá: „a Rushmore-hegy a fehér felsőbbrendűség és a rendszerszintű rasszizmus szimbóluma, amely még mindig él és virul az amerikai társadalomban".
Szerinte a sziklákon megjelenített elnököknek szerepe volt az indiánok földjének az elrablásában, sőt népirtással is megvádolta őket.
Tilsen véleménye alapján
ezért el kellene távolítani a sziklákról az elnökök arcképmásait, a területet pedig vissza kell szolgáltatni az indiánoknak.
Nem mellesleg, ellenzi, hogy Trump oda látogasson ünneplés céljából.
Sajtóhírek szerint a jelenlegi amerikai államfőt egyébként lenyűgözik a Rushmore-hegy szobrai.
A témával kapcsolatosan megszólalt Tim Giago baloldali újságíró is, aki szintén az Oglala Lakota törzs tagja. Elmondása alapján, ő „nem négy nagy amerikai elnököt, hanem csak négy fehér férfit lát a szobrokban, akik életükben rasszista jellegű megjegyzéseket tettek, sőt szerepük volt abban, hogy őslakosokat üldöztek el a szülőföldjükről".
Hozzátette: Washington és Jefferson fekete rabszolgákat tartott, Lincolnt és Rooseveltet pedig indiánellenesnek minősítette.
Az indiánok a hegyet szent helyként tartják számon. A szobrok ellen kisebb-nagyobb intenzitással már évtizedek óta tüntetnek, eddig eredménytelenül.
Ezzel kapcsolatosan, Quanah Brightman, az United Native Americans nevű radikális őslakos szervezet vezetője azt nyilatkozta, hogy „szeretné, ha részben a mostani tiltakozások mentén létrejönne az indiánoknak is egy olyan mozgalma, mint a feketéknek a Black Lives Matter".
Trump látogatásával persze ő sem ért egyet.
A Rushmore-hegyen szervezendő ünnepség elleni tiltakozásokat a Fehér Ház még nem kommentálta.