A radikális baloldal elsőszámú új közellenségévé Abraham Lincoln legendás amerikai elnök vált, akinek
nevéhez a fekete rabszolgák felszabadítása fűződik.
Lincolnt két fő ok miatt támadják, azt mondják, hogy vissza akarta vitetni a felszabadított rabszolgákat Afrikába, és földeket vett el az indiánoktól.
Azt írja a Mandiner a Legal Insurrection nevű oldalra hivatkozva, hogy a Wisconsin-Madison Egyetem hallgatói csütörtökön aláírásgyűjtésbe kezdtek annak érdekében, hogy eltávolíttathassák Abraham Lincoln elnök szobrát a campusról.
A diákoknak a fenti ok mellett még az a problémájuk Lincoln szobrával, hogy az 1919-ben felállított szobor egyik elsődleges adományozója egy Richard Lloyd Jones nevű újságíró volt, aki - szerintük - rasszista jellegű cikkeket publikált. A másik fő adományozó pedig Thomas Brittingham Jr. volt, a Ku-Klux-Klan egyik közismert tagja. A hallgatóknak az is gondot okoz, hogy a campus „indiánoktól ellopott földön áll", ott pedig - véleményük alapján - nem lehet emlékműve az általuk indiánellenesnek bélyegzett Lincolnnak.
Washingtonban is tüntettek a radikális baloldaliak a helyi Lincoln Parkban található, a nagy elnököt ábrázoló szoborcsoport eltávolítása érdekében A tüntetők vezetője, Melania Douglass szerint az emancipációt megjelenítő emlékművel az a probléma, hogy Lincoln elnök mellett egy rabszolga térdel, ami lealacsonyító a feketékre nézve.
A szoborcsoportot egyébként 1876-ban emelték, a Lincoln által felszabadított egykori rabszolgák közadakozásából.
Ők akkor így fejezték ki a hálájukat a nagy amerikai elnök iránt.
Azt írja az MTI amerikai hírforrásokra hivatkozva, hogy az egyesült államokbeli Mississippi törvényhozása úgy döntött, hogy megváltoztatja a szövetségi állam zászlaját, azon ugyanis olyan jelkép található, amely - szerintük - a rabszolgaság korára emlékeztet.
A jogszabályt helyi idő szerint vasárnap az állami képviselőház és a szenátus is megszavazta, így lecserélik a lobogót, amelynek a bal felső sarkában az egykori konföderációs államok jelképe látható, piros alapon kék kereszt, az utóbbiban végig fehér csillagokkal. Ez az amerikai polgárháborúban (1861-1865) a konföderációba tömörült déli államok zászlója volt.
A mississippi törvényhozók megállapodtak abban is, hogy kilenctagú bizottságot bíznak meg az új lobogó megtervezésével, erről a novemberi választásokon dönthetnek majd a helyi szavazók.
A Princeton Egyetem felügyelő bizottsága ugyancsak a hétvégén döntött arról, hogy megváltoztatja a demokrata párti Woodrow Wilson elnökről (1913-1921) elnevezett közpolitikai iskolájának, valamint egyik bentlakásos kollégiumának nevét. Az egyetemi vezetők közölték, véleményük szerint Wilson rasszista gondolkodása és politikája miatt nem lehet névadója egy olyan iskolának, amelynek oktatói és diákjai elkötelezettek a rasszizmus bármely formája elleni harcban. Mielőtt az Egyesült Államok elnökévé választották, Wilson New Jersey állam kormányzója, illetve a Princeton elnöke (1902-1910) is volt.
Névváltoztatásra készülnek a kaliforniai Orange megyében is, ahol a Demokrata Párt helyi politikusainak javaslatára a megyei tisztségviselők úgy határoztak, hogy megváltoztatják a Santa Anában lévő megyei repülőtér nevét, leveszik róla John Wayne amerikai színész nevét.
A The Los Angeles Times már előző héten hírt adott arról a rendkívüli gyorsasággal elfogadott határozatról, miszerint a színészlegenda „rasszista és fanatikus kijelentéseket tett" egy, a Playboy magazinnak adott, 1971-es interjújában, s ezért méltatlan arra, hogy a reptér a nevét viselje.
Új nevet és logót kap a szerecsenről elnevezett bécsi belvárosi gyógyszertár, a Mohren-Apotheke azt követően, hogy a radikális baloldal
aláírásgyűjtéssel tiltakozott a patika - szerintük - rasszista elnevezése ellen.
Az intézményt 1350-ben alapították, és a tulajdonos birtokában lévő dokumentumok alapján ez az osztrák főváros harmadik legrégebbi gyógyszertára.
Teresa Marosi, az intézmény vezetője szerint
az elnevezés nem diszkriminatív, sőt, sokkal inkább elismerésnek számított, hogy a szerecsenről nevezték el a gyógyszertárat. Európában ugyanis a középkorban még fejletlen volt az orvostudomány, a hatékony gyógyszerek többnyire Afrikából és a Keletről származtak.
A tulajdonos ennek ellenére végül úgy döntött:
tekintettel a tiltakozók érzékenységére, megváltoztatja a gyógyszertár nevét.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a névváltoztatás hivatali ügyintézéssel jár, ezért időt vesz igénybe.
Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) egyik helyi politikusa, Mireille Ngosso kongói migráns hátterű orvos, aki egyben Bécs I. kerületének helyettes elöljárója is, a Twitter-oldalán ezzel kapcsolatosan azt írta: „lenyűgöző érzés, hogy a gyógyszertár tulajdonosa hajlandó a névváltoztatásra".