A helyi sajtó által idézett titkosszolgálati források szerint
a húszezer ember Líbiában és Tunéziában vár az indulásra.
Az Aise szakértői folyamatos mozgást érzékelnek az észak-afrikai országokban. A koronavírus-járvány miatt Európában elrendelt határzár Líbiából Tunézia irányába mozdította el az emberkereskedők útvonalait, de a vészhelyzet vége után az emberekkel teli hajók és csónakok ismét Líbiából kelhetnének útra a tengeren. Mint rámutattak,
a Földközi-tengeren kutatási és mentési tevékenységet folytató civil szervezetek hajói is ismét a líbiai partok felé indultak el.
A Corriere della Sera napilap úgy tudja, hogy az olasz belügyminisztérium szerint Líbia az ellenőrzés lazításával ismételten nyomást akar gyakorolni Olaszországra és Európára. Nem véletlen, hogy Luciana Lamorgese belügyminiszter Tripolival és Tunisszal is egyeztetést kezdett a szóban forgó partszakaszok ellenőrzésének szigorítása érdekében. A líbiai nemzeti egységkormány további eszközöket és anyagi támogatást kért Rómától.
Év eleje óta több mint 5400-an érkeztek a délolasz partokra a tavaly ugyanezen időszakban mért valamivel kevesebb mint kétezerhez képest.
Az idén érkezők között 818 volt a tunéziai. Több mint kétszeresére nőtt az érkezők száma annak ellenére, hogy Olaszország a járványhelyzet miatt április 7-től lezárta kikötőit.
A migránsok majdnem kivétel nélkül Tunéziából indultak el, ahova Líbiából jutottak el.
Az érkezők többsége közép-afrikai volt, a tunéziaiak nagy része pedig gazdasági bevándorló, vagy olyan személy, aki a tunéziai igazságszolgáltatás elől menekült át Európába.
Spanyolország, Görögország, Málta, Ciprus és Olaszország újabb felhívást intézett az Európai Unióhoz az érkezők szétosztását szorgalmazva.
Az első európai érkezési állomásnak tartott Lampedusa polgármestere, Salvatore Martello a Verita című konzervatív újságnak tarthatatlannak nevezte a helyzetet. Szerinte
a szigeten pattanásig feszült a helyzet, és egyfajta világvége-hangulat uralkodik.
Az utóbbi napokban ismeretlen tettesek vásznakkal beborították az Európa kapuja elnevezésű, 2008-ban állított műalkotást, amelyet a befogadás jelképeként emeltek. Majd ezután
felgyújtottak mintegy ötven, Lampedusa partjain üresen sorakozó migránshajót.
Sajtóértesülések szerint az Olaszországban tartózkodási engedély nélküli bevándorlók közül eddig 9200-an kérelmezték helyzetük jogi rendezését. A római kormány június elsejétől adott lehetőséget erre, és mintegy 200 ezer ember jelentkezését várta július közepéig. A cél mindenekelőtt az agrárszektorban eddig feketén dolgozók helyzetének rendezése volt.
Matteo Salvini, a bevándorlásellenes Liga párt vezetője közösségi oldalán azt írta, hogy a kormány veszélybe sodorja Olaszországot.
A titkosszolgálat migrációs invázió veszélyére figyelmeztet, az illegális bevándorlók helyzetének rendezése káoszba fulladt, a bűnszervezetek készen állnak papírokat adni-venni, a kikötők tárva-nyitva az NGO-k előtt, és nő a befogadásra fordított kiadás
- emelte ki bejegyzésében Salvini.