A napokban rengetegen megtekintették azt a videót, amelyen egy Egyenlőség Felvonuláson (Varsó Pride) az ellenzéki Polgári Koalíció (KO) elnökjelöltje, Donald Tusk párttársa, és egyben Varsó jelenlegi főpolgármestere, Rafal Trzaskowski üdvözli az LMBTQ-aktivistákat.
Nagy örömömre szolgál, hogy főpolgármesterként itt lehetek veletek. Azért vagyok itt, hogy megnyissam az Egyenlőség Felvonulást
- fogalmazott Trzaskowski.
A beszédet kitörő örömmel fogadták a résztvevők, és az is látszik a videón, hogy a főváros alpolgármestere, Pawel Rabiej partnerével üdvözli a köszöntőt.
A wPolitice ugyanakkor arról számolt be, hogy az „Egyenlőségi Felvonulások" korántsem mentesek a botrányos megnyilvánulásoktól, melyek közül az egyik leghírhedtebb az a miseparódia, melyet az LMBTQ-aktivisták rendeztek.
A „mise", és így a Katolikus Egyház kigúnyolása rendkívüli közfelháborodást váltott ki az erősen vallásos Lengyelországban.
Szintén sokan tartották aggasztónak, amikor egy LMBTQ-aktivista kijelentette,
csak azért szavaz, hogy a PiS (kormánypárt) meghaljon.
Az újonnan felkapott videót megosztók azt boncolgatják, hogy milyen sors várna az országra, ha Trzaskowski kerülne az elnöki székbe, és vajon
„szivárványország" lenne-e Lengyelországból, ha megválasztanák. (A fő esélyes nem ő, hanem a konzervatív elnök, Andrzej Duda.)
A lengyel államfőt közvetlenül a nép választja. Mivel a jelöltek egyike sem szerezte meg a voksok több mint 50 százalékát a június 28-i első fordulóban, ezért július 12-én második fordulót kell tartani a két legtöbb voksot kapó jelölt részvételével.
Az első fordulóban a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) támogatásával induló jelenlegi lengyel elnök, Andrzej Duda a szavazatok 43,5 százalékát nyerte el. Mögötte Rafal Trzaskowski végzett a voksok 30,5 százalékával.
A balliberális lengyel politikusnak - annak ellenére, hogy még a szavazatok harmadát sem szerezte meg - gratulált Karácsony Gergely, Budapest baloldali főpolgármestere.
Hozzá hasonlóan Karácsony is közismerten LMBTQ-támogató.
Trzaskowski a 16 lengyel vajdaságból mindössze 3-ban tudott győzedelmeskedni, a nyugati országrészen a nagyvárosokat és a közvetlen környéküket leszámítva mindenütt Duda nyert, így
a választási térképen Lengyelország már nem számít annyira megosztottnak, mint korábban.
Korábban ugyanis az volt a jellemző, hogy az egykor a Német Birodalomhoz tartozó részeket a PO (a KO elődje) vitte el, míg az Osztrák-Magyar Monarchia egykori tartományaiban a PiS nyert.
Gyakorlatilag nincs olyan megbízható közvélemény-kutatás, amely ne Duda győzelmét vetítené előre.