Az AP hírügynökség szerint ezzel jócskán elhalványul a remény, hogy hamarosan elkezdődhetnek a politikai rendezésről szóló tárgyalások a kormány és a szélsőséges mozgalom tagjai között, és hiábavalóvá válnak az Egyesült Államok erőfeszítései is arra irányulóan, hogy
vége legyen a csaknem húsz éve tartó háborúnak.
A Kabul és a tálibok közötti tárgyalások előfeltétele ugyanis, hogy a fogolycsere megtörténjen, amelyben Washington februárban állapodott meg a tálibokkal.
A megállapodás keretében a kormánynak ötezer foglyot kell elengednie, a táliboknak pedig az afgán biztonsági erők ezer tagját. A tálibok csütörtökön bejelentették, hogy a maguk kötelezettségét teljesítették, és hajlandók egy héten belül elkezdeni a tárgyalásokat, ha a kormány a maradék foglyokat is kiengedi. Kabul 4600 tálibot engedett el, és - gesztusnak szánva - 500 olyat, aki nem szerepel a megállapodás szerinti listán.
A tálibok azonban közölték, hogy a listán szereplők nem helyettesíthetők másokkal.
Gáni az Íd al-Adhá muszlim áldozati ünnep alkalmából beszélt az ország népéhez.
Mint mondta, azt határozta el, hogy összehívja a loja dzsirgát (az öregek hagyományos nagytanácsát), amely majd eldönti, hogy szabadon lehet-e engedni a szóban forgó négyszáz tálibot. Hozzátette, hogy a tanács "hamarosan" összeül.
Az AP megjegyezte, hogy a loja dzsirgát képtelenség gyorsan összehívni, és egyelőre nem tudni, hogy Gáni politikai riválisa, Abdulla Abdulla, akivel kénytelen volt megosztani a hatalmat, és aki most a nemzeti megbékélési főtanács elnöke, támogatja-e a loja dzsirga összehívását ebből a célból. Abdulla egyelőre nem reagált Gáni beszédére.