A tasmániai nemzeti parki és természetvédelmi szolgálat igazgatója, Nic Deka elmondta, mostanra 88 gömbölyűfejű delfint sikerült kiszabadítani.
A The Guardian korábbi cikkében azt írta, az állatorvosok kénytelenek voltak lelőni (a helyi környezetvédelmi minisztérium szóvivője szerint ez a bevett gyakorlat delfineknél az eutanáziára) négy régóta szenvedő delfint, tucatnyi még így is várja, hogy megmentsék őket. Mindeközben
az elpusztult állatok tetemeit is igyekeznek begyűjteni, amelyekből több száz hánykolódik
most a part közelében, és már a kikötőket is veszélyeztetik.
A legvalószínűbb megoldás az lesz, hogy a bomló tetemeket a tengerbe juttatják.
A delfinmentés hétfőn kezdődött, eddig 70 állatot sikerült visszaterelni a vízbe. A mentési munka nagyon nehéz, ugyanis a gömbölyűfejű delfinek akár hét méter hosszúságúak is lehetnek, egy kifejlett állat súlya elérheti a három tonnát.
Visszaterelésük a mély vízbe bonyolult, nehéz feladat,
megpróbálják őket kifelé tolni, ponyvákkal és pontonokkal segítenek nekik kijutni.
Közben a megrekedt állatok testét próbálják egyenesen tartani, hogy ne veszítsék el tájékozódó képességüket.
Az Ausztrál Antarktiszi Hivatal korábban azt közölte, hogy
a mostani lehet a valaha volt legnagyobb delfinpusztulás.
Egyelőre szakértők sem tudják, miért közelítette meg ilyen sok delfin a sekély vizeket, de valószínűsítik, hogy a köztük lévő különösen erős társas kötődésnek lehet hozzá köze. A faj az egyik leggyakrabban partra vetődők közé tartozik.
A mentésben tudósok, rendőrök, halászok, állatorovok és önkéntesek vesznek részt, de még így is több napba telhet, mire az állatokat vissza tudják terelni a vízbe.