A cikk szerzője McDaniel Wicker, az amerikai légierő hírszerzésének korábbi tisztje, aki jelenleg a szabadon hozzáférhető adatok elemzésével foglalkozó virginiai székhelyű vállalat alelnöke.
A bűnözés által legsúlyosabban érintett térségek a Sulu-tenger és a Fülöp-szigetek déli részének partvidékei, ami jelentős biztonsági problémákat vet fel. A Sulu-tenger ugyanis kulcsfontosságú hajózási útvonal, és az ottani bűnözés kordában tartásához át kellene csoportosítani a regionális biztonsági erőket olyan más térségekből, ahol szintén nagy szükség van rájuk.
Mindehhez nagyon komoly globális terrorfenyegetés is társul"
- tette hozzá Wicker a jelentésében, az Abu Sayyaf szélsőségeseire utalva.
Júliusig kalózkodás, fegyveres rablás és váltságdíj fejében történt emberrablások több mint ötven esetét jegyezték fel ázsiai vizeken. A bűncselekmények jelentős részét a Sulu-tengeren és a Malaka-szorosban, a világ legforgalmasabb tengeri útvonalán követték el. Wicker hangsúlyozta: ez duplája a tavalyi év azonos időszakában regisztrált incidenseknek. Hozzátette: 2016 óta nem volt ilyen mértékű a bűnözés a térségben.
A dokumentum szerint tengeri tevékenységének kiterjesztésével párhuzamosan az Abu Sayyaf fokozta támadásait is a Fülöp-szigetek déli részén. Jelentésében Wicker ezzel kapcsolatban felidézte, hogy az iszlamisták öngyilkos merénylői augusztus 24-én tizennégy embert öltek meg Jolo szigetén, köztük a biztonsági erők tagjait is.