Az amnesztiában nemcsak börtönben lévő, hanem száműzetésbe menekült ellenzékiek is részesültek.
Nicolás Maduro venezuelai elnök hétfőn harangozta be, hogy kegyelmet kap számos politikai fogoly, amit üdvözölt Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa is.
A venezuelai ellenzék azonban úgy értékeli a lépést, hogy azzal Maduro csupán "trükköz", engedékenységével a választói részvételt akarja növelni a december 6-ára tervezett parlamenti választáson, miután az ellenzék részéről mintegy húsz párt előzetesen bejelentette, hogy bojkottálni fogja a sokak által már előre elcsaltnak hangoztatott eseményt.
Maduro ugyanakkor abban bízik, hogy többséghez juthat a törvényhozásban is. Venezuelában a parlament az egyetlen olyan testület, amelyik az ellenzék kezén van, és van egy alkotmányozó gyűlés is, amelyet kizárólag Maduro hívei töltenek meg, és afféle párhuzamos parlamentként működik 2017 júliusa óta. A tényleges parlament lényegében cselekvésképtelen, a legfelsőbb bíróság 2017 óta minden határozatát megsemmisíti, az alkotmányozó gyűlés pedig azonnali hatállyal alkalmazandó rendeleteket ad ki.
Maduro elnöksége alatt a latin-amerikai ország súlyos gazdasági válságba süllyedt, amely miatt mintegy ötmillió lakos hagyta el Venezuelát.