A legutóbbi tájékoztatás óta 3109 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 26 718 elvégzett teszt nyomán - közölte kedden a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). Olyan személyekről van szó, akiknek korábban nem volt pozitív teszteredményük.
A járvány eleje óta összesen már 160 461 személynél igazolták a koronavírus-fertőzést Romániában, és 120 515 személyt nyilvánítottak gyógyultnak.
Eddig 2,7 millió koronavírusteszt eredményét dolgozták fel az országban. Ezek közül 26 718-at az elmúlt 24 órában végeztek el, 16 933-at az esetmeghatározás és az orvosi protokoll alapján, 9785-öt pedig kérésre.
Jelenleg 9399 személyt kezelnek kórházban COVID-19-cel, közülük 651 személy szorul intenzív osztályon történő ápolásra.
A helyi operatív törzs tájékoztatóján ez utóbbi adattal kapcsolatban kiemelték, hogy soha ilyen sokan nem voltak még az intenzív osztályokon.
Románia területén 15 306 igazoltan koronavírus-fertőzött személy van otthoni, 8886 pedig intézményi elkülönítésben. Ugyanakkor 34 496 személy van házi, 23 pedig intézményes karanténban.
Az elmúlt 24 órában 68, koronavírussal diagnosztizált személy haláláról érkezett jelentés - közölte kedden a GCS. Ezzel 5535-re emelkedett a koronavírussal összefüggésbe hozható halálesetek száma. A bukaresti Stratégiai Kommunikációs Csoport adatai szerint az elmúlt 24 órában 40 férfi és 28 nő halt bele a koronavírus okozta szövődményekbe.
A közegészségügyi hatóság (INSP) kedden közzétett heti elemzése szerint nincs már olyan térsége az országnak, ahol csökkenne a fertőzés terjedésének üteme, Szatmár, Iasi és Vaslui megyében pedig az utóbbi héten egyenletesen terjedt.
Az INSP által közölt "veszélyeztetettségi" térképen - amelyet az egészségügyi rendszer terheltsége és a Covid-19-ben szenvedő súlyos betegek rendelkezésére álló intenzív terápiás ágyak száma alapján készítettek - Arad, Szatmár és Máramaros megye kivételével egész Erdély, országos szinten pedig a 41 megyéből 27 veszélyeztetett térségnek számít a koronavírus-járvány szempontjából.
Az utóbbi két hétben lakosságarányosan Bukarestben terjedt leggyorsabban a fertőzés. A INSP jelentése szerint a fővárosban - a 2011-es népszámláláskor feljegyzett 1,88 milliós lakossághoz viszonyítva - már meghaladták azt a fertőzési rátát, a lakosság három ezrelékét,
amelynél a helyi járványügyi operatív törzs elrendelheti az iskolák bezárását és az áttérést az online oktatásra.
Bukarest kormánybiztosa azonban - az oktatási miniszterrel folytatott keddi egyeztetést követően - bejelentette: felkészültek ugyan erre a lépésre, de járványügyi szempontból nem az INSP által számolt 3,1 ezrelékes, hanem a GCS által közölt 2,69 ezrelékes fertőzési rátát tartják mérvadónak, amely a főváros jelenlegi 2,15 milliós lakosságát veszi alapul. Bukarestben akkor fogják teljes egészében az internetre költöztetni az oktatást, ha a GCS által közölt fertőzési ráta "tartósan és jelentősen" meghaladja a 3 ezreléket - magyarázta.
Bukarestben több mint 400 tanintézményben csaknem negyedmillió óvodás és iskolás tanul. Romániában az oktatási minisztérium hétfői adatai szerint eddig 517 iskolát tartottak zárva, közülük 303-at azért, mert olyan településeken működtek, amelyeken az utóbbi héthetes fertőzési ráta meghaladta a lakosság három ezrelékét,
a többi 214-et pedig azért kellett bezárni, mert több mint három osztályban megjelent a fertőzés.
További 5100 iskolában részlegesen költöztették az internetre az oktatást, és 12 ezer olyan tanintézmény volt, amely valamennyi tanár és diák jelenlétében, hagyományos óralátogatással működött Romániában.