Magyar idő szerint péntek éjfél körül érkezett a hír, miszerint Donald Trump is elkapta a koronavírust. Bár az amerikai elnök jól van, orvosa tanácsára néhány napot a Walter Reed katonai kórházban fog tölteni elővigyázatosságból. A híradásokban arról is beszámoltak, hogy Trumpot egy Remdesivir nevű gyógyszerrel kezelik. Mivel a világ egyik legnagyobb hatalmú emberét ápolják ezzel a gyógyszerrel - más készítmények mellett -, sokan azt gondolhatják, hogy a Remdesivir csodaszer a koronavírus ellen. Ennél azonban jóval árnyaltabb a kép.
Az eredetileg az Ebola- és a Marburg-vírusfertőzések kezelésére kifejlesztett gyógyszer nem teljesen új, már a járvány elején úgy robbant be a köztudatba mint egy ígéretes orvosság a koronavírus ellen.
Már februárban jól haladtak a Remdesivir nevű kísérleti antivirális gyógyszerrel kapcsolatos kutatások. Az ebola ellen fejlesztette ki a Gilead Sciences nevű amerikai biotechnológiai cég. A szer - ahogy fogalmaznak - gátolja az RNS-vírusfélék szaporodásához szükséges ribonukleinsav-szintézist. Az intravénásan adható gyógyszer széles spektrumú vírusölő tulajdonságokkal bír.
Az állatokon (egereken, majmokon) végzett korábbi Remdesivir-kísérletek javarészt eredményesek voltak.
Januárban pedig egy 35 éves amerikai koronavírusos betegnek adtak belőle, akinek az állapota az injekció után látványos javulást mutatott, és végül gyógyultan távozott a kórházból.
Az amerikai egészségügyi intézetek szervezete (National Institutes of Health, NIH) ezt követően kezdte el tesztelni szélesebb körben a gyógyszert.
A Gilead észlelve a változó körülményeket, az első sikeres akciót követően, már januárban nagyobb számban kezdte el gyártani a készítményt. A Chicagói Egyetem kutatóinak áprilisban publikált jelentése kimutatta, hogy
a Remdesivirrel gyors javulást lehet elérni a koronavírusos betegeknél.
A kutatás során 125 pácienst vizsgáltak, közülük 113 súlyos tüneteket produkált, és voltak olyanok, akik lélegeztetőgépre kerültek. A betegek infúzióban kapták a gyógyszert, és volt olyan, akit már egy nap elteltével levehettek a lélegeztetőgépről. A kísérletben részt vevők többségét már hat nap után kiengedték a kórházból. Az anyag tehát többek esetében csökkentette a lázat és a légzési nehézségeiken is javított.
A történet folyományaként az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hatóság (FDA) májusban vészhelyzeti engedélyt adott a gyógyszernek.
A vizsgálatok gyorsan és eredményesen folytatódtak, aminek eredményeképpen áprilisban az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency, EMA) ajánlást fogalmazott meg, hogyan alkalmazzák a koronavírus-fertőzés kezelésére a Remdesivirt az Európai Unióban.
Júliusban végül az Európai Bizottság engedélyezte a gyógyszernek a koronavírus súlyos eseteiben alkalmazható, remdesivir hatóanyagú, Veklury néven futó gyógyszer feltételes forgalomba hozatalát. Ez volt az első koronavírus elleni hatóanyag, aminek forgalmazását az EU engedélyezi.
A jóváhagyást a megszokott 67 napos eljárásnál rövidebb, gyorsított eljárás keretében bocsátották ki, az Európai Gyógyszerügynökség ajánlásait követve.
Augusztusban aztán az Európai Bizottság megállapodott a Gilead-el arról, hogy a következő hónapokban az Európai Unió és az Egyesült Királyság betegei számára hozzáférhetővé lesz a készítmény.
Így ez lett az első, jóváhagyással rendelkező koronavírus-antivirális kezelési módszer Európában.
A tagállamok közötti elosztást érintő valamennyi döntés a bizottság kizárólagos hatáskörébe került.
Bár a Remdesivir története nagy figyelmet kapott a sajtóban, virológusok, egészségügyi szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy ez még nem az a gyógyszer, amire várunk.
Kacskovics Imre, az ELTE TTK dékánja a Forbesnak adott interjújában kiemelte, hogy fontos lépés a Remdesivir európai engedélyezése, de ez még nem jelenti a végső megoldást. "A cél ugyanis az volna, hogy a beteg ne jusson el abba az állapotba, amiben ezt a szert már bevetik" - tette hozzá.
Hasonlóan vélekedik erről Jakab Ferenc virológus, a Pécsi Tudományegyetem virológiai kutatócsoportjának vezetője. "A koronavírus-fertőzés megelőzésében nem, de kezelésében hatékony lehet a remdesivir hatóanyagú gyógyszer" - jelentette ki egyik korábbi televíziós interjújában.
"Létezik egy intravénás készítmény is, amely javítja a betegek állapotát, segít, hogy ne kerüljenek intenzív ellátásra, esetleg lélegeztetőgépre, és a kritikus állapotú betegek kezelésében is hasznos lehet. Ez a Remdesivir" - így jellemezte a készítményt Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az Origónak adott korábbi interjújában.