Új-Mexikó állam fővárosában, Santa Fében a radikális baloldali, nagyrészt indiánokból álló Three Sisters Collective és más, nem indiánokat tömörítő szélsőséges csoportosulások hétfőn
ledöntötték a Plaza téren álló polgárháborús emlékművet,
amely valamennyi új-mexikóinak memoárt állított, akik a polgárháborúban estek el, függetlenül attól, hogy melyik oldalon harcoltak és milyen származásúak voltak – írja a Santa Fe Reporter című helyi lap.
A semlegesség és a történelmi megbékélés jegyében az 1868-ban emelt emlékmű egy egyiptomi stílusú obeliszket formáz meg, nem található rajta emberalak, vagy ahogy a radikális baloldaliak mondanák, „elnyomó fehér férfi".
A ledöntött obeliszket később meggyalázták.
A történtek időzítése nem véletlen, hiszen éppen hétfőn volt annak az évfordulója, hogy az olasz származású Kolumbusz Kristóf a spanyol királyi pár megbízásából, 1492. október 12-én, Hispaniola szigetén partra szállva, felfedezte Amerikát, ez az Egyesült Államokban hivatalos ünnepnap.
A radikális baloldali aktivisták azonban nyíltan közölték, hogy számukra ez nem ünnep, a Kolumbusz-napot (Columbus Day) pedig átnevezték az „őslakos népek napjává".
Sajtóhírek alapján Santa Fe demokrata párti polgármestere, Alan Webber még júniusban megígérte a Three Sisters Collective aktivistáinak, hogy a radikális baloldali mozgalom ihletésére eltávolítja a polgárháborús obeliszket, de ez azóta sem történt meg. A vandalizmus után Alan Webber azt nyilatkozta, hogy
nem ért egyet azzal, hogy ledöntötték az emlékművet, szerinte a múltat meg kell haladni, és nem erőszakos eszközökkel eltörölni.
Végezetül hozzáfűzte: a városban most megbékélésre van szükség.
Ahogy arról az Origo is beszámolt, radikális baloldali aktivisták az oregoni Portlandben, vasárnap, a Kolumbusz-nap előestéjén ledöntötték Abraham Lincoln és Theodore Roosevelt emblematikus amerikai elnökök szobrát, hamisan azt állítva, hogy a két államfő „gyarmatosító, rasszista gyilkos" volt. Közben amiatt is tiltakoztak, hogy miért ünneplik Amerika felfedezésének az emléknapját.