A rendkívüli állapot vasárnap estétől lép érvénybe, amelynek értelmében nem lehet majd a régiók között utazni, kivéve ha a munkahelyükre akarnak eljutni az emberek.
Ezenkívül minden régiónak éjjeli kijárási tilalmat kell elrendelnie, kivéve a Kanári-szigeteken.
Ahhoz, hogy ez az állapot 15 napnál tovább tartson, parlamenti jóváhagyás kell, ezért
a miniszterelnök arra kérte a parlamentet, hogy fogadják el a veszélyhelyzet meghosszabbítását május 9-ig.
Az elnök elmondása szerint ez a legszélsőségesebb helyzet az országban félévszázada - írja a Reuters.
Nyugat-Európában Spanyolország van az egyik legrosszabb helyzetben, összesen 1 046 132-en fertőződtek meg eddig a vírussal, a halálos áldozatok száma pedig megközelíti a 35 ezret.
Az ország 17 tartománya és két észak-afrikai exklávéja közül 11 kérvényezte a veszélyhelyzet bevezetését a kormánynál az elmúlt néhány napban.
A járvány miatt országos veszélyhelyzet bevezetésére legutóbb március közepén került sor, a spanyol parlament ezt összesen hatszor hosszabbította meg, és fenntartotta egészen június 21-ig.
Míg a tavaszi intézkedéssel lakhelyelhagyási tilalom is együtt járt, most csak az éjszakai kijárást korlátozzák, általánosságban este 23 órától másnap reggel 6 óráig, aminek kezdetét és végét a tartományok saját hatáskörben módosíthatják plusz-mínusz egy órával.
Az egyetlen kivételt a Kanári-szigetek jelentik, ahol a kedvező járványügyi adatok miatt nem lép életbe korlátozás.
Több európai ország, például Nagy-Britannia, Németország és Svédország épp feloldotta a karanténkötelezettséget a spanyol szigetekről érkezőkkel szemben.
Pedro Sánchez, epidemiológiai szakértőkre hivatkozva elmondta:
a járvány második hulláma nagyban eltér az elsőtől, kevesebb a halálos áldozat, alacsonyabb a fertőzöttek átlagéletkora és kisebb az egészségügyre nehezedő nyomás, ezért most más típusú intézkedésekre van szükség.
A spanyol hatóságok szerint jelenleg az illegális utcai és házibulik okozzák a legtöbb problémát. Például a madridi városi rendőrség adatai szerint a múlt hétvégén több mint 300 összejövetelen kellett intézkedniük.
A miniszterelnök elmondta: hatnál többen nem gyűlhetnek össze sehol sem, kivéve, ha együtt élő családtagokról van szó.
A most országossá váló szabályt már több tartomány bevezette korábban.
A további járványügyi tilalmakról, mint például a szabad mozgás területi korlátozása, a tartományok maguk dönthetnek.
A kormány a jövő héten fogadja el és nyújtja be a parlamentnek azt a javaslatát, hogy a most elrendelt veszélyhelyzet tartson jövő év május 9-éig.
A járványügyi szakemberek szerint ennyi idő kell, hogy ne csak a második hullámon, hanem a járvány legártalmasabb időszakán túljussunk.
Hozzátette, hogy az egészségügyi miniszter kéthetente beszámolna a parlament illetékes bizottságának a járványügyi helyzetről.