Rashida Tlaib – akit Michigan állambeli körzetében újraválasztottak a washingtoni kongresszusi képviselői tisztségre – megint antiszemita botrányba keveredett. A demokraták radikális baloldali szárnyához tartozó palesztin migráns hátterű politikusnak ezúttal azzal van problémája, hogy a leendő amerikai elnök, a mérsékelt Joe Biden megnevezte jövőbeni adminisztrációja néhány tagját, köztük a magyar-zsidó gyökerekkel is rendelkező Antony Blinkent, aki külügyminiszter lehet – írja a Fox News.
Erre válaszul Tlaib azt írta a Twitter-oldalára, hogy reméli, hogy Blinken megnevezése ellenére neki továbbra is joga lesz kritizálnia Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerinte „rasszista és embertelen" politikáját, a palesztin nép pedig megérdemli az egyenlő bánásmódot és az igazságot.
A radikális baloldali képviselőnő közösségi oldalának követői számára hamar egyértelművé vált, hogy
a sorozatos antiszemita botrányokba bonyolódó Tlaibnak az a legfőbb problémája Blinkennel, hogy zsidó származású.
Tweetjében ezt az álláspontot támasztotta alá Dov Hikind, az Amerikaiak az Antiszemitizmus Ellen nevű civil szervezet alapítója, illetve a Republikánus Zsidó Szövetség is.
Jason Rantz zsidó származású rádiós műsorvezető
„a kongresszus vezető antiszemitájának" minősítette a radikális baloldali palesztin képviselőnőt.
Rashida Tlaib néhány órával később olajat öntött a tűzre, amikor azt tweelte ki,
reméli, hogy Binden és Blinken urak másképp fognak viszonyulni a BDS bojkottmozgalomhoz, mint tette azt Donald Trump elnök és Mike Pompeo külügyminiszter.
Ahogy arról az Origo is már több alkalommal beszámolt, a modern kori antiszemitizmus szorosan kötődik a palesztin eredetű BDS-hez.
A MOZGALOM CÉLJA, HOGY VILÁGSZINTEN BOJKOTTÁLJÁK A ZSIDÓ ÁLLAMBAN ELŐÁLLÍTOTT ÁRUKAT,
de ez az utóbbi időben egyre tágabb jelentést kapott.
A BDS MÁRA MEGKÉRDŐJELEZI IZRAEL LÉTJOGOSULTSÁGÁT, AZT PEDIG KÜLÖNÖSEN SÉRELMEZI, HOGY IZRAEL „ZSIDÓ ÁLLAMKÉNT" HATÁROZZA MEG MAGÁT.
A mozgalom hivatalosan nem tartja magát antiszemitának, csupán „anticionistának".
TAGJAINAK AKCIÓI AZONBAN RENDRE ÖSSZEMOSSÁK AZ ANTICIONIZMUST ÉS AZ ANTISZEMITIZMUST.
Ideológiájukban elvitatják a zsidók önrendelkezéshez való jogát, és a cionizmust gyarmatosító mozgalomnak tartják, mely erőszakkal elfoglalja a palesztinok földjét és megfosztja őket megélhetésüktől, továbbá Izraelt etnikai tisztogatással vádolják.
A BDS-MOZGALOM KAPCSOLÓDÁSI PONTTÁ VÁLT A PALESZTIN-, ILLETVE ISZLÁMBARÁT ÁLCIVILEK ÉS A NYUGATI RADIKÁLIS BALOLDALI, AMERIKA- ÉS IZRAEL-ELLENES SZERVEZETEK KÖZÖTT.
A BDS ellen a Trump-adminisztráció hatékonyan fellépett, kérdéses, hogy Bidenék ezt hogyan fogják kezelni, hiszen a demokraták mérsékelt szárnya sem támogatja az antiszemitizmussal vádolt mozgalmat, de a radikális baloldali szárny egyértelműen és határozottan kiáll mellette.
Biztosan kijelenthető, hogy a párton belül a két tábor között már most is a BDS okozza az egyik legfőbb törésvonalat, a jövőben pedig ez csak még tovább mélyülhet.
A Fox megkereste Rashida Tlaib-ot a legújabb antiszemita botránya kapcsán, a képviselőnő azonban nem kívánt reagálni.
A Simon Wiesenthal Központ még 2019 elején felhívta rá a figyelmet, hogy a radikális baloldali politikus az „egyállami megoldást" javasolta a Szentföldön, tehát
NEM ISMERI EL IZRAEL LÉTJOGOSULTSÁGÁT, HANEM AZT AKARJA, HOGY A TELJES TERÜLET AZ AMÚGY NEM LÉTEZŐ PALESZTIN ÁLLAMOT ILLESSE.
Sokak szerint
a demokrata politikusnő úgy viselkedik a kongresszusban, mintha nem az amerikaiak, hanem a palesztinok érdekeit képviselné.
Néhány hete Rashida Tlaib azzal okozott botrányt, hogy
értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a Twitter törölte azon bejegyzéseket, amelyek az akkor koronavírusos Donald Trump halálát kívánták.
Tlaib a kongresszusban része a demokraták radikális baloldali szárnyához tartozó, „négyesfogatként" emlegetett, szélsőséges női képviselőcsoportnak. A másik három tag Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressley és Ilhan Omar.