Bécsben ezer rendőrt vetettek be esetleges további merénylők felkutatására és az eset kivizsgálására. Alsó-ausztriai és burgenlandi rendőröket is a fővárosba vezényeltek. Karl Nehammer belügyminiszter azt is elmondta, hogy a műveletben a környező országok különleges erői is részt vesznek.
A belügyminiszter közölte, elrendelték, hogy a hadsereg őrizze a város kulcsfontosságú létesítményeit, miközben jól felfegyverzett rendőrök százai a támadók után kutatnak. A politikus egyben felszólította a főváros lakosait, hogy maradjanak otthonaikban,
kerüljék el Bécs belvárosát, a szülők pedig ne küldjék óvodába, iskolába gyerekeiket kedden.
Nehammer a merénylet gyors felderítését ígérte sajtóértekezletén, és részvétét nyilvánította ki az agyonlőtt civil áldozatok családjainak.
– A terrortámadás "teljességgel alkalmatlan" próbálkozás volt az osztrák "demokratikus társadalom" megrengetésére - hangsúlyozta a belügyminiszter.
Nem zárható ki, hogy van még szökésben elkövető – jelentette ki a belügyminiszter. Azt is hozzátette, hogy a lelőtt merénylőnél egy lőfegyver volt, illetve egy robbanóöv utánzata, amivel a férfi valószínűleg további pánikot akart kelteni. A hatóságok átkutatták a támadó lakását, és videóanyagokat foglaltak le.
A Falter című osztrák hetilap szerkesztője, Florian Klenk a Twitteren azt írta: a lelőtt támadó Bécsben született és nevelkedett.
A húszéves Kurtin S. albán gyökerekkel rendelkezett, de szülei eredetileg Észak-Macedóniából származnak.
A rendőrség szerint nem ő tervelhette ki a merényletet - tette hozzá Klenk, informátorai megnevezése nélkül. Állításait hivatalosan nem erősítették meg.
Az észak-macedón hatóságok együttműködését és a támadóhoz kapcsolódó információk átadását kérte az osztrák rendőrség az Európai Rendőrségi Hivatalon (Europol) keresztül.
A 20 éves merénylő bécsi belügyi források szerint az osztrákon kívül észak-macedóniai állampolgársággal is rendelkezett. Kujtim Fejzulai az Iszlám Állam híve volt, és szülei az észak-macedóniai albán kisebbséghez tartozhattak.
A család a Tetovótól 10 kilométerre délkeletre fekvő Celopekből (albánul: Cellopekuból) származik, amelyet csaknem kizárólag albánok laknak.
Észak-Macedónia lakosságának körülbelül 25 százaléka albán, többségük az iszlám híve.
A balkáni iszlám hagyományosan mérsékeltnek számít. Muszlimok élnek Albániában, Koszovóban és Bosznia-Hercegovinában, valamint Szerbiában és Montenegróban is. Ezekből az országokból sokan vándorolnak ki, hogy Németországban, Ausztriában és Svájcban keressék a boldogulást. A délszláv háborúkat követően korlátozott radikalizáció kezdődött a balkáni muszlimok körében, és 2014-ben több száz fiatal csatlakozott az Iszlám Államhoz.
Kujtim Fejzulai is azt tervezte, hogy Szíriába utazik, de a török hatóságok elfogták, és hazatoloncolták. 2019 áprilisában 22 hónap börtönbüntetésre ítélték, de végül
december 5-én feltételesen szabadlábra helyezték.
Védőügyvédje, Nikolaus Rast szerint a férfi teljesen normális családból származott, csak rossz társaságba keveredett. Rast elmondta: sohasem hitte volna, hogy egykori védence képes végrehajtani egy terrortámadást. Azt gyanítja, hogy egy mecsetben radikalizálódhatott, amelyet rendszeresen látogatott.
A hatóságok a Derad nevű szervezetre bízták Kujtim Fejzulait, amely iszlamista hátterű bűnözőknek a társadalomba való visszaintegrálásával foglalkozik - magyarázta Rast. Tavaly év végén valószínűleg úgy találták, hogy nem jelent veszélyt a társadalomra nézve, különben nem engedélyezték volna idő előtti szabadulását - vélekedett a védőügyvéd.
Harald Sörös belügyi szóvivő szerint a hatóságok legfeljebb négy elkövetőt feltételeznek, és ő is megerősítette, hogy a nyomozás teljes erővel folytatódik. Bécs belvárosában házkutatások voltak, többeket letartóztattak.
Az APA osztrák hírügynökség szerint legalább egy
elkövető teljesen automata gépfegyverrel - a támadásról készült felvételek alapján vélhetőleg Kalasnyikovval - rendelkezhetett.
Ezt az osztrák törvények a harci fegyverek közé sorolják és tiltják a birtoklását. Az ilyen fegyverek alkalmasak sorozatlövésre, ugyanakkor különleges kiképzés kell ahhoz, hogy pontosan célba találjanak velük - írta az APA.
Michael Ludwig bécsi polgármester arról számolt be, hogy
a 17 sebesültet kórházban ápolják, legkevesebb hat ember állapota súlyos.
A Bécsi Egészségügyi Szövetség egyik szóvivője később azt mondta, hogy heten vannak válságos állapotban. A tájékoztatás szerint többségük lőtt sebekkel került be a kórházba, de vannak, akik vágott sebekkel.
– Tízen közepesen súlyos és könnyebb sebeket kaptak. A helyzet lelkileg is megterhelő, a kezeltek sokkos állapotban vannak – tette hozzá a szóvivő.
A merényletben megsebesült rendőr állapota továbbra is stabil, de kritikus.
A merénylők összesen hat helyszínen nyitottak tüzet Bécs belvárosában hétfő este, a támadás a Seitenstettengasse utcai zsinagógától indult.
A merénylet az éjszakai kijárási tilalom bevezetése előtti utolsó estén történt.
Oskar Deutsch, a bécsi zsidó közösség feje arról beszélt, nem tisztázott, hogy a zsinagóga lett volna a támadás célpontja.
Schlomo Hofmeister rabbi azt mondta, hogy ablaka alatt azt utcán látott egy férfit, aki a bárokban ülő emberekre lövöldözött. Legalább száz lövést adott le - tette hozzá.
Sebastian Kurz osztrák kancellár még hétfő éjjel bejelentette, hogy terrortámadás történt, amit visszataszítónak nevezett. A kancellár úgy fogalmazott, örül, hogy az egyik támadót lelőtték a rendőrök.
Kedden reggel Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára azt írta a közösségi oldalán, hogy a nagykövetség kapcsolatban áll a hatóságokkal, egyelőre nem tudnak magyar érintettségről.
Szijjártó Péter kedd reggeli Facebook-bejegyzésében szolidaritásáról biztosította Ausztriát. A külgazdasági és külügyminiszter azt írta a közösségi oldalán, hogy elképesztő terrorhullám tört Európára,
itt lenne az ideje ébresztőt fújni,
valamint annak, hogy a kontinens összefogjon a terrorral szemben.
Részvétét fejezte ki Áder János köztársasági elnök is az Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnöknek kedden írt levelében.
– Átérezzük Ausztria népének megrendülését, és bízunk abban, hogy az osztrák hatóságok rövidesen elfogják a tetteseket - írta. A tragikus esemény megerősíti azt az elköteleződést, hogy az Európai Unió minden országának együtt kell működnie a terrorizmus visszaszorításáért - hangsúlyozta a köztársasági elnök, aki reméli, hogy hamarosan helyreállhat a nyugalom Bécsben, ahol "elvetemült támadás" érte a polgári lakosságot.