Tovább folytatódnak a Brexit-tárgyalások

diplomacy politics Horizontal EU Council staff members remove the United Kingdom's flag from the European Council building in Brussels on Brexit Day, January 31, 2020. - Britain leaves the European Union at 2300 GMT on January 31, 2020, 43 months after th
Az Európai Tanács épületénél lévő brit zászló minden bizonnyal múzeumba kerül
Vágólapra másolva!
A brit kormány és az Európai Bizottság vasárnapi közös közleménye szerint folytatódnak a tárgyalások az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kereskedelmi kapcsolatrendszerének feltételeiről.
Vágólapra másolva!

A bejelentés előtt, vasárnap kora délután Boris Johnson brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke telefonos megbeszélést tartott.

A rövid egyeztetés után Londonban és Brüsszelben kiadott közös közlemény szerint a két vezető telefonbeszélgetése - Ursula von der Leyen néhány mondatos személyes tájékoztatása szerint - hasznos és építő jellegű volt, a két vezető áttekintette a még megoldásra váró nagy horderejű kérdéseket.

– A több mint egy éve tartó tárgyalássorozat okozta kimerültség, az eredmény nélkül lejárt új és még újabb határidők ellenére úgy gondoljuk:

– fogalmaz a közlemény.

Ennek érdekében Johnson és von der Leyen arra utasította a két tárgyalóküldöttséget, hogy folytassák a tárgyalásokat, és igyekezzenek feltérképezni, hogy még ebben a késői időszakban is elérhető-e a megállapodás.

Úgy tűnt, hogy vasárnap a tárgyalások végére érnek

A két vezető szerda este személyesen tárgyalt Brüsszelben a megállapodás elérését hátráltató vitás kérdésekről, és akkor is a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszerről szóló tárgyalások folytatásáról állapodtak meg.

Egyetértés született a szerdai találkozón arról is, hogy vasárnapig határozott döntésre kell jutni.
A brit sajtó ezt egyöntetűen a tárgyalások végső határidejeként kezelte, és Dominic Raab brit külügyminiszter is úgy nyilatkozott a héten a BBC rádiónak, hogy

A szerdai megbeszélésről kiadott hivatalos londoni közlemény azonban - az Európai Bizottság kommünikéjétől valamelyest eltérő módon - valójában úgy fogalmazott, hogy Johnson és von der Leyen megállapodása alapján "a tárgyalások jövőjéről" kellett vasárnapig határozott döntésre jutni, vagyis arról, hogy folytatódjanak-e a megbeszélések London és az EU között.

"Ausztrál típusú" viszonyrendszer jöhet

A BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában - néhány órával Boris Johnson és Ursula von der Leyen telefonbeszélgetése és az erről beszámoló közlemény ismertetése előtt - Dominic Raab külügyminiszter is egyenes utalásokat tett arra, hogy a tárgyalások nem feltétlenül érnek véget vasárnap.

A Downing Street és az Európai Bizottság közös vasárnapi közleményében nem szerepel újabb határidő.

Johnson az utóbbi napokban többször is utalt arra, hogy a tárgyalások elsődleges céljaként kitűzött szabadkereskedelmi megállapodás helyett egyre nagyobb az esélye az "ausztráliai típusú" jövőbeni viszonyrendszernek az EU-val.

Csütörtöki nyilatkozatában a brit miniszterelnök ezt "erőteljes lehetőségnek", pénteken már "nagyon-nagyon valószínűnek" nevezte.

A brit kormány által a lehetőségek között eddig is rendszeresen emlegetett "ausztráliai típusú" kereskedelmi feltételrendszer valójában azt jelentené, hogy az Egyesült Királyság és az EU kereskedelme januártól, a jelenlegi átmeneti időszak lejárta után a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályrendszere alapján folytatódna,

ez viszont vámok megjelenésével járna

a jelenleg akadálytalan kereskedelmi forgalomban.

Az EP-nek és a brit törvényhozásnak is ratifikálnia kellene

Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján december 31-ig tartó - vagyis nem egészen három hét múlva lejáró - átmeneti időszak kezdődött azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú viszonyrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről.

Az Európai Tanács épületénél lévő brit zászló minden bizonnyal múzeumba kerül Forrás: AFP/POOL/Olivier Hoslet

Az eddigi tárgyalási fordulókon azonban nem sikerült megállapodást elérni.

A leghevesebb vita London és az EU között az egyenlő versenyfeltételek és a halászat szabályozásának kérdéséről folyik.

Ha a következő napokban sikerülne megállapodásra jutni, az egyezményt az Európai Parlamentnek és a brit törvényhozásnak is ratifikálnia kellene még az év vége előtt, hogy a szerződés az átmeneti időszak végének pillanatában, január 1-én életbe léphessen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!