A hétfői, 5,2-es erősségű földrengés után kedden nem sokkal tizenkét óra után egy még erősebb, 6,3-as erősségű rázta meg Horvátországot.
A földrengés epicentruma Zágrábtól körülbelül 42 kilométerre délkeletre, Petrinja közelében volt, a magyar országhatártól körülbelül 100 kilométerre.
Élő adásban is látni lehetett:
A földrengés annyira erős volt, hogy a szomszédos országokban is érezni lehetett. Szlovéniában elővigyázatosságból leállították a krskói atomerőművet. Magyarországon főleg Baranya megyében lehetett érezni, Pécsett annyira berengett egy áruház, hogy mindenkit az utcára küldtek.
Petrinjában a város fele megsemmisült
a polgármester, Darinko Dumbovic szerint. Azt is elmondta, hogy a rengés során összedőlt egy óvoda is, de az épületben nem voltak gyerekek.
A polgármester sajtótájékoztatója közben is utórengés érte a várost:
Eddig hat halálos áldozat hírét erősítették meg.
Egy összedőlt házból egy apát és egy 12 éves kislányt hoztak ki, a gyerek belehalt súlyos sérüléseibe.
A másik öt ember a közeli Majske Poljanében halt meg. Žažinából is jelentettek egy halálesetet.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő is a helyszínre utazott. Szerinte az épületek nem biztonságosak, és a legtöbb ember nem térhet vissza az otthonába. "Ez egy igazi tragédia" - mondta.
Konténereket és sátrakat állít fel a katonaság a lakosság részére. A közeli Glina településen is közel kétszázan maradtak biztonságos fedél nélkül. Sok sérültet átszállítottak a közeli Sziszek kórházába. Itt nem sérült meg senki, a földmozgás azonban itt is súlyos károkat okozott az épületekben.
A földrengés Zágrábban is megrongált épületeket, a lakosság egy része elhagyja a fővárost, pánik és rémület lett úrrá köztük.
A horvát fővárost és környékét korábban március 22-én rázta meg nagyobb földrengés, azóta folyamatosak az utórengések. Hatezer épület a mai napig nem biztonságos, köztük több óvoda, általános iskola, középiskola, egyetem, kulturális és tudományos intézet.
A keddi földregés harmincszor erősebb volt, mint a tavaszi zágrábi.