A francia George Floyd-ként is emlegetett, a 2016-ban meghalt Adama Traoré nővére, Assa kapta az amerikai Time magazin "Év Őrzője" (Guardians of the Year) díjainak egyikét. A Traoré Bizottság szószólója a hivatalos indoklás szerint a faji egyenlőtlenségek ellen folytatott küzdelméért kapta az elismerést.
A radikális baloldali aktivistának egy külön fejezetet szentelt a lap, kiemelve, hogy a fiatal nő nyíltan támadja a rendőri erőszakot és a Franciaországban – szerinte – uralkodó rasszizmust.
Assa Traoré az öccse, Adama 2016-ban bekövetkezett halála óta küldetésnek tekinti, hogy fellépjen a rendőri erőszak és az állítólagos rasszizmus ellen. Nyáron például a járványügyi intézkedések miatti tiltás ellenére illegális szimpátiatüntetést szervezett, és 20 ezres tömeget csődített össze Párizs belvárosában, ám
a békés megemlékezésből zavargás, rombolás és sokmilliós kár lett. És a járvány terjedése.
A Traoré család tagjai rendszeresen szerepelnek a hírekben, mivel
nagy számban vannak közöttük bűnöző múlttal rendelkező tolvajok, akik nem riadnak vissza a hatóságok elleni erőszaktól és a kábítószer birtoklásától sem.
Assa Traoré maga is sokszor felszólal a rendőrökkel szemben. Fél évvel ezelőtt hatalmas graffitivel lázított, a Seine-Saint-Denis megyében lévő település, Stains polgármestere, Azzédine Taïbi társaságában ugyanis egy olyan falfestményt avattak fel, melyen egyértelműen rendőri erőszakról és rasszizmusról szóló felirat szerepelt.
Assa Traoré
a fiatalokat is megcélozta, állami iskolákban tanuló diákoknak tartott előadásokat, melyek során nyíltan hirdette rendőrellenes propagandáját.
A legmegdöbbentőbb azonban az, hogy Assa Traoré a Time magazinnak adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy
Franciaország nem vállalja a gyarmatosító múltját és a rabszolgatartó történelmét, ezzel kell neki szembenézni és szembeszállni nap mint nap.
Elképesztő szavak ezek egy olyan embertől, akinek a nagyapja esetében szintén felmerült a gyanú, hogy rabszolgákat tartott. A jeuneafrique.com magazinnak 2016 októberében adott interjújában maga Assa beszélt arról, hogy
nagyapja a mali Kayes régió kormányzója volt, éppen egy olyan területen, ahol bizonyos közösségek még a mai napig tartanak rabszolgákat.
Ilyen rabszolgatartó közösség például a szoninke népcsoport is, amelyhez a Traoré család is tartozik.