A törvényhozás által elfogadott jogszabály lehetővé teszi a nyugati és egyes térségbeli országok által ideiglenes venezuelai elnökként elismert Juan Guaidó számára, hogy megtartsa házelnöki tisztségét. Guaidó ugyanis erre a posztra hivatkozva nyilvánította magát a latin-amerikai ország ideiglenes elnökévé két éve. Maduro leváltására irányuló próbálkozásai azonban mindeddig nem jártak sikerrel.
"A diktatórikus rezsim fenyegetései ellenére a parlament folytatja munkáját ebben a rendkívüli helyzetben" - jelentette ki Guaidó szombaton.
A jogszabály értelmében
képviselők egy kis csoportja láthatja el a törvényhozás funkcióit.
Ez azért vált szükségessé, mert több tucat képviselő elmenekült az országból, vagy a kormányzati fenyegetésekre hivatkozva közölte, nem folytatja tovább munkásságát a kongresszusban. Mindemellett Guaidó Demokratikus Akció nevű, négy nagyobb ellenzéki pártból álló tömörülésének az egyik tagja tartózkodott a voksoláson, mert nem támogatta azt, hogy a törvényhozási jogkörök egy kisebb csoport kezébe kerüljenek.
Guaidót az Egyesült Államokkal az élen számos nyugati és térségbeli ország elismerte államfőként mindaddig, amíg szabad választásokat nem tartanak. Maduro ennek ellenére meg tudta őrizni hatalmát, nem utolsósorban a venezuelai hadsereg és kulcsfontosságú szövetségesei, köztük Kína, Oroszország, Kuba és Törökország támogatásának köszönhetően.
A hivatalban lévő venezuelai elnök Guaidót amerikai bábnak tekinti, aki puccs által akarja megdönteni kormányát, és hangsúlyozta, hogy több ellenzéki jelölt is indult a december 6-i választáson. Az ellenzéki vezető szerint ezek a jelöltek a kormány titkos szövetségesei.
A szocialisták uralta kongresszust 2021. január 5-én tervezik beiktatni, így két, egymással rivális testület jöhet létre. A súlyos belpolitikai és gazdasági válsággal küzdő Venezuelában a parlament volt eddig az egyetlen olyan szervezet, amelyet Maduro ellenzéke ellenőrzött.