1006 18 éves vagy annál idősebb francia állampolgár online megkérdezésével felmérést végzett az Ifop közvélemény-kutató cég április 21 és 22 között. Az eredményekből kiderül, hogy Franciaországban a lakosságnak csupán 39 százaléka gondolja úgy, hogy a kormány hatékonyan kezeli a járványügyi helyzetet.
A grafikonon látszik, hogy az államfő április 13-i beszédét követően egy kicsit megugrott a kormány népszerűsége, ugyanis 38 százalékról felment 46 százalékra, de ez nem tartott sokáig, gyorsan visszaesett a mutató, így most csupán a lakosság 39 százaléka bízik Macron kormányában. Egy hónappal ezelőtt ez az arány még 55 százalék volt, ebből is látszik, hogy a franciák egyre kevésbé hisznek a kormány intézkedéseiben és hatékonyságában.
Frédéric Dabi, az Ifop főigazgató-helyettese a Journal du Dimanche francia hetilapnak elmondta, hogy a legtöbb megkérdezettnek az iskolák május közepi újranyitásával kapcsolatban vannak aggályai.
Érdekes a döntés, hogy míg az oktatási intézményeket május 11-től fokozatosan újraindítaná a francia kormány, addig a templomok esetében erről egyelőre nem esett szó, pedig ott azért jóval kisebb tömeg szokott lenni, mint egy iskolában.
Az államfő előzetes tervei szerint a templomokat legkorábban júniusban nyitnák meg, akárcsak az éttermeket és a bárokat. Ezzel azonban nem értenek egyet a francia papok, ezért 130-an felhívással fordultak Emmanuel Macron elnökhöz, arra kérve, hogy tegye lehetővé a templomok újranyitását és a misék megtartását május 11-től, mivel a vallásgyakorlás, azon túl, hogy alapvető demokratikus jog, a keresztények számára létfontosságú. A Valeurs actuelles francia hetilap cikkében már arról ír, hogy egyes vallási közösségek papjai úgy vélik, ha a francia kormány túlfeszíti a húrt, elvesztheti a katolikusok szimpátiáját – és ezzel együtt a szavazataikat.
Lehet, hogy a templomok újranyitása egy egyre égetőbb problémára is megoldás lehetne, Franciaországban ugyanis a kijárási tilalom bevezetése óta egyre nagyobb méreteket ölt a családon belüli erőszak, Morbihan megyében például az utóbbi pár napban 30 százalékkal több ilyen jellegű bűncselekmény történt. A helyi prefektúra úgy véli, hogy a bezártság alatti megnövekedett alkoholfogyasztás is hozzájárult az erőszakos cselekedetekhez, ezért kísérleti jelleggel betiltotta a tömény szeszes italok forgalmazását a boltokban. Április 17-től a vevők csak az üres polcokat találták a boltokban, a sör, a cider és a bor kivételével minden alkoholos ital árusítását beszüntették.
A szeszes ital gyártók és forgalmazók azonban ezzel a döntéssel egyáltalán nem értenek egyet, szerintük a határozat önkényes, diszkriminatív és hatástalan, kiadtak egy sajtóközleményt is, melyben leírják, hogy tisztában vannak a fennálló egészségügyi helyzettel és elítélik a családon belüli erőszakot, de a tilalom nem megoldás.
Hasonló rendelettel próbálkozott még március végén a prefektúra Aisne megyében is, de ott még aznap visszavonták a kérészéletű rövidital-tilalmat, ugyanis addiktológusok a tiltás negatív következményeire és veszélyeire figyelmeztettek.