Donald Trump a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a demokrata kihívója, Joe Biden morális támogatást nyújtott az erőszakba torkolló radikális baloldali megmozdulásokon rendre felbukkanó vandáloknak.
Korábban Trump a Twitteren azt írta, hogy
Biden sokkal inkább a rendőrséget okolja az erőszakért ahelyett, hogy az anarchistákat, agitátorokat, fosztogatókat tenné felelőssé.
Az elnök Biden pittsburghi beszédére reagált, amelyben a demokraták jelöltje – szokásához híven – Trumpot vádolta meg erőszak szításával.
A fehér házi sajtókonferencián Trump elmondta:
eddig több mint 200 erőszakos randalírozót tartóztattak le különböző városokban, a belbiztonsági minisztérium és az igazságügyi tárca pedig közös központokat állít fel a baloldali zavargások kivizsgálására.
Trump kihangsúlyozta, hogy
az anarchiával és az erőszakkal szemben zéró toleranciát kell gyakorolni, a randalírozókat pedig őrizetbe kell venni.
Név szerint bírálta a szövetségi főváros, Washington polgármesterét, a demokrata párti Muriel Bowsert, mert múlt csütörtökön, a republikánusok elnökjelölt-állító konvenciója után vandálok zaklatták a rendezvényről távozó politikusokat, többek között Rand Paul szenátort. Erről az Origo itt számolt be.
Az elnök utalt az oregoni Portlandben vasárnapra virradóra kitört véres összecsapásokra is, amelyek során a radikális baloldali Black Lives Matter mozgalom és az Antifa aktivistái összecsaptak az őt támogató jobboldaliakkal, és – vélhetően előre eltervezett módon –
egy antifa lelőtte a Trump-párti Aaron „Jay" Danielsont.
Az elnök hozzátette: az őt támogatók békésen tüntettek, ellentétben a demokratákhoz köthető szélsőségesekkel. Véleménye alapján
Portlandben be kellene vetni a Nemzeti Gárdát, mert ők rendet tudnának csinálni.
Sokadszorra megismételte már, hogy ezt felajánlotta a demokrata polgármesternek, de Ted Wheeler ezzel nem akar élni, helyette mindenért Trumpot hibáztatja. A portlandi eseményekről az Origo itt és itt írt.
Trump megerősítette, hogy kedden a wisconsini Kenosha városba látogat, annak ellenére, hogy Wisconsin demokrata kormányzója, Tony Evers arra szólította fel Trumpot, hogy ne utazzon Kenoshába. A demokrata kormányzó szavaira reagálva az elnök azt mondta:
a rend azért is állt helyre a városban, mert szövetségi rendfenntartó erők érkeztek a helyiek segítségére.
Hozzátette: korábbi tervei ellenére azért nem keresi fel Jacob Blake családtagjait, mert ők ragaszkodtak ahhoz, hogy csakis ügyvéd jelenlétében találkozzanak vele.
Ahogy arról az Origo is beszámolt, augusztus 23-án, Kenoshában a rendőröket egy családi vita miatt hívták ki Jacob Blake otthonához, a fekete férfi pedig ellenszegült a hatósági intézkedésnek, majd az autójához ment, amiben egy kés volt.
A kés miatt lőhették le. Ezt követően zavarságok törtek ki a városban, a hangadó ott is a radikális baloldali BLM volt.
Többek között megostromolták a helyi bíróság épületét és amerikai zászlót égettek.
Jacob Blaket jelenleg kórházban ápolják, már túl van az életveszélyen, és állapota stabilizálódott, de a családja szerint deréktól lefelé lebénult. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy ideiglenes vagy végleges végtagbénulásról van-e szó.
A Fehér Ház szóvivője, Kayleigh McEnany ugyanazon a sajtótájékoztatón – többek között – felsorolta azokat a városokat - Washingtont, New Yorkot, Seattle-t, Portlandet, Minneapolist, Kenoshát -, ahol erőszakba torkolló radikális baloldali megmozdulások folynak, s leszögezte, hogy
valamennyi települést demokrata polgármesterek irányítják.
„E városok mindegyikében megtapasztalták az anarchiát, az erőszakot és a rombolást nemrégiben" – hangsúlyozta McEnany.
A szóvivő egy adott ponton radikális baloldalinak minősítette Joe Bident, mivel a demokrata elnökjelölt a mainstream részévé tette a Bernie Sanders-féle radikális baloldali agendát.
Hozzátette:
olyan személyek is finanszírozzák Bident, akik azt próbálják megakadályozni, hogy a randalírozó bűnözőket az igazságszolgáltatás felelősségre vonja.
Donald Trump elnök hétfőn a Fox News televízió The Ingraham Angle című műsorának a vendége volt.
A műsornak a fő témája természetesen a demokrata vezetésű városokban uralkodó radikális baloldali erőszak volt. Laura Ingraham műsorvezető az ötödik percben megkérdezte Trumptól,
akarja-e, hogy a támogatói szembeszálljanak a radikális baloldali randalírozókkal, vagy a bűnüldözői szervekre bízná ezt?
Az amerikai elnök erre azt válaszolta:
Nem. Nem akarom. Ez a bűnüldözői szervek feladata, rájuk kell hagyni a munka elvégzését.
Ugyanakkor Trump kifejtette,
„csodálja a támogatóit, ők fantasztikus, keményen dolgozó emberek, és örömmel tölti el, hogy kiállnak mellette".
Később emlékeztetett a portlandi és kenoshai radikális baloldali megmozdulásokra, illetve ezzel párhuzamosan a Chicagóban és New Yorkban zajló erőszakhullámra, amelynek során Chicagóban csak a múlt hétvégén 78 emberre lőttek rá.
A teljes beszélgetés alább tekinthető meg: