Éppen négy esztendeje, hogy egy Anis Amri nevű tunéziai migráns terrorista megölt egy lengyel kamionsofőrt, elrabolta a járművét, majd azzal nagy sebességgel belehajtott a berlini Breitscheidplatzon megrendezett karácsonyi vásár forgatagába,
12 ember életét kioltva és több mint száz embernek sérülést okozva.
A tragikus eset természetesen máig ható, mély nyomot hagyott az áldozatok családjában és a társadalomban, ahogy azt is sokan aggasztónak tartják a mai napig – különösen a közelmúltbéli bécsi támadás fényében –, hogy a terrorista akciót a német hatóságok az előzetes jelek és figyelmeztetések ellenére sem tudták megakadályozni.
Ezeket a problémákat a berlini regionális belügyminiszter, Andreas Geisel is elismerte a napokban.
A szociáldemokrata (SPD) tárcavezető az évforduló közeledtével, pénteken
bemutatta új terrorizmus-ellenes koncepcióját, amely nagyrészt a berlini támadás után megkezdődött intézkedések és átszervezések tapasztalatain alapul.
(Geisel néhány napja volt hivatalban, amikor a terrorista akció történt.)
A terrorellenes terv a „Save" nevet kapta, abban a hangsúlyt a biztonsági hatóságok közötti intenzívebb együttműködésre, a rendőrség jobb felszerelésére, az iszlamisták szorosabb megfigyelésére, a deradikalizációs programokra, valamint a rendőrség és a mentőszolgálatok összehangolt együttműködésére helyezték.
Többek szerint azonban a koncepció nem sokat ér, határozottabb intézkedéseket követelnek.
Burkard Dregger, a kereszténydemokrata CDU parlamenti csoportjának vezetője úgy fogalmazott,
teljesen érthetetlennek tartja, hogy miként lehetséges, hogy egy terrorellenes terv nem tartalmaz semmi újdonságot.
Paul Fresdorf, a jobbközép szabaddemokraták (FDP) belső szakértője pedig
Geisel 44 oldalas koncepcióját egyszerűen „virágos papírnak" minősítette.
Ütőképes koncepcióra úgy tűnik, valóban szükség lenne, hiszen a berlini hatóságok több tucat olyan fenyegetést tartanak jelenleg számon, amelynek bármelyike,
bármikor valós támadásba torkollhat.
Mint ismeretes, a berlini elkövetőt, Anis Amrit a 2016-os terrorakció után 24 órával azonosították a hatóságok, így sikerült megszöknie Németországból. A tunéziai migráns öt nap múlva olasz rendőrök lőtték le Milánó elővárosában, miután az egy rutinellenőrzés során tüzet nyitott rájuk. A férfiról ezt követően kiderült, hogy hűséget esküdött az Iszlám Államnak, a halála után a terrorszervezet maga ismerte el ezt.