Ez csak az után vált lehetővé, hogy a Republikánus Párt 13 szenátora és többtucatnyi képviselője kifogást emelt Joe Biden győzelme ellen, és ezeket a házak leszavazták. A kifogást emelő republikánusok arra hivatkoztak, amit Donald Trump hangoztatott mindvégig a választás óta, hogy
tömeges csalás történt a voksoláson.
Eredetileg hat olyan állam választási eredményét akarták kifogásolni a kongresszusi hitelesítés folyamán, amelyben Biden győzött. Végül csak Arizonára és Pennsylvaniára vonatkozóan tették ezt meg, de mindkettőt mindkét házban nagy többséggel leszavazták.
Joe Biden így 306 elektori szavazatot szerzett meg a választáson, míg Donald Trump 232-t.
Közleményt adott ki csütörtök hajnalban szóvivője útján Donald Trump amerikai elnök. Közölte, bár nem ért egyet a választás eredményével, és szerinte a tények is őt igazolják, ennek ellenére január 20-án biztosítja az átadást Joe Bidennek.
„Mindig is azt mondtam, hogy folytatjuk a harcot, hogy csak a jogszerű szavazatokat számolják meg. Bár ez az elnökség történetében
a legnagyszerűbb első ciklus végét jelenti, ez csak a harc kezdete, hogy újra naggyá tegyük Amerikát!”
- osztotta meg a Twitteren Donald Trump üzenetét Dan Scavino, az elnöki sajtóstáb közösségi médiáért felelős vezetője.
Korábban írtuk:
A kongresszus ülése közben korábban Donald Trump hívei megrohamozták a törvényhozás épületét.
Az ostrom előzménye, hogy Donald Trump hívei előtt beszédet tartott, amelyben kijelentette, hogy soha nem fogja elismerni vereségét, illetve Joe Biden demokrata párti elnökjelölt győzelmét az elnökválasztáson. Trump a demokratákhoz kapcsolódó választási csalásokra hivatkozott, és felszólította alelnökét, Mike Pence-t, hogy ne hirdesse ki Joe Biden győzelmét. Mike Pence azonban közölte, hogy nem fog ellenkezni.
A Newsmax tudósítása szerint a tüntetők ekkor kezdték el megtámadni a Capitolium épületét, akik füst- és könnygázgránátokat is felrobbantottak az épületben. Bár Donald Trump felszólította híveit, hogy a tiltakozás békés legyen, és ugyanezt kérte az elnök fia is, az események eldurvultak. Egyébként a közösségi oldalak cenzúrázták Donald Trump békéltetővideóját, amelyben arra kérte az embereket, hogy menjenek haza.
Összecsapások voltak a rendőrök és a tüntetők között. Egy nőt a rendőrök lelőttek, aki a kórházban meghalt. A képviselőket ki kellett menekíteni a törvényhozás épületéből, a tiltakozók irodákat is elfoglaltak.
Végül négy óra után sikerült kiszorítani a tiltakozókat az épületből. A helyszínre a Nemzeti Gárda is kivonult. A kongresszus pedig folytatta munkáját.
Később a rendőrség azt közölte, hogy a lelőtt nőn kívül még hárman haltak meg az ostromban, de azt nem részletezték, hogyan. A demonstrálók és a rendőrök közötti összecsapásban 14 rendőr sérült meg, ketten súlyosan. Egyiküket a tüntetők a tömegbe húzták és megverték, a másik rendőrt egy lövedék találta el. 52 embert tartóztattak le, négyet tiltott fegyverbirtoklásért, 47-et pedig a helyi idő szerint 18 órától bevezetett kijárási tilalom megszegése miatt.
A Capitolium megrohamozását több korábbi amerikai elnök is elítélte.
Az eseményeket részletesen ebben a cikkünkben foglaltuk össze.
A kongresszus két háza azért ült össze, hogy hivatalosan is véglegesítse a demokrata párti jelölt, Joe Biden győzelmét hozó november 3-i elnökválasztás eredményét.