Csaknem másfél millió munkahely szűnne meg Amerikában Joe Biden minimálbér reformja miatt

Vasútipari gyár az Egyesült Államokban
Harvey, 2019. december 5. A vasúti kocsik fékrendszerét működtető forgóváz-szerelvények darabjait állítják össze az LB Steel acélipari társaság gyárában, az Illinois állambeli Harveyban 2019. december 4-én. A vállalat az alvázszerelvényt az Acela Express nagysebeségű személyvonatokhoz gyártja, amely az Egyesült Államok egyetlen ilyen vonala. A fékrendszer hibátlan működése kritikus az Acela vonatain, mert a Washingtont Bostonnal összekötő vasútpálya helyenként szűk fordulókat vesz, ezért a szerelvények kocsiszekrénye bedől az ívekben, hogy csökkentse a kanyarodásból adódó rántásokat. MTI/EPA/Tannen Maury
Vágólapra másolva!
A minimálbér óránkénti 15 dollárra (mintegy 4500 forintra) emelése jelentősen mérsékelné a szegénységet és növelné az alacsony jövedelmű munkavállalók millióinak keresetét, ugyanakkor fokozná a szövetségi költségvetési hiányt és visszavetné az általános foglalkoztatottságot - áll a Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) hétfőn közzétett tanulmányában. A jelenlegi amerikai szövetségi minimálbér 7,25 dollár (mintegy 2200 forint) óránként, ami 2009 óta nem változott.
Vágólapra másolva!

A CBO - amely a nevével ellentétben nem a kongresszus egyik intézménye, hanem független gazdasági elemző intézet - becslése szerint a minimálbér óránként 15 dollárra emelése 2025-re 1,4 millió munkahelybe kerülne, és

tíz év alatt 54 milliárd dollárral (mintegy 16 080 milliárd forint) növelné a költségvetési hiányt.

Az intézmény adatai ugyanakkor azt is mutatják, hogy az intézkedés körülbelül 900 ezer embert szabadítana ki a szegénységből, és 17 millió amerikainak - csaknem minden tizedik munkavállalónak - emelné a jövedelmét.

Harvey, 2019. december 5. A vasúti kocsik fékrendszerét működtető forgóváz-szerelvények darabjait állítják össze az LB Steel acélipari társaság gyárában, az Illinois állambeli Harveyban. Forrás: MTI/EPA/Tannen Maury

Szakértők szerint a mostani jelentés élezni fogja az amúgy is heves vitát arról, hogy a szövetségi minimálbér növelését belefoglalják-e egy költségvetési határozatba annak érdekében, hogy elősegítsék a gazdasági fellendülést.

A minimálbérről szóló vitákat évek óta azzal csillapítják az emelés ellenzői: az amerikai vállalatok már most is sok embert elbocsátanak azért, hogy magasabb béreket fizethessenek megtartott alkalmazottjaiknak.

A minimálbér növelésének ötlete a Demokrata Pártot is megosztotta. Olyannyira, hogy például Joe Manchin nyugat-virginiai szenátor kijelentette: nem támogatja a javaslatot. A minimálbér emelésének azonban vannak lelkes támogatói is a pártban. Patty Murray washingtoni szenátor hétfőn úgy fogalmazott: "a mai jelentés egyértelművé teszi mindazt, amit mindvégig tudtunk: a minimálbér óránkénti 15 dollárra emelése nemcsak helyes cselekedet, hanem jó politika is".

Joe Biden amerikai elnök egy - vasárnap a CBS televízió által sugárzott - interjúban az 1900 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagról azt mondta: nem tartja valószínűnek, hogy annak egyik - általa és a demokraták által korábban fontosnak tartott - eleme, a 15 dolláros óránkénti szövetségi minimálbér-rendelkezés bekerül a Covid-19 segélycsomagba.

"Beletettem (a csomagba), de nem hiszem, hogy benne is marad" - fogalmazott. Hozzáfűzte, hogy később önálló törvényjavaslatot szorgalmaz a minimálbér emelésére.

A Fehér Ház szóvivője hétfőn azt mondta újságíróknak, hogy

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!