A két ország katonasága által közösen kiadott közlemény szerint az utóbbi hónapokban gyakorivá vált - olykor halálos áldozatokat követelő - lövöldözések beszüntetése mellett abban is megállapodtak, hogy
tárgyalni fognak a térség békéjének helyreállítása érdekében.
A pakisztáni hadsereg közlése szerint - amelyben kiemelték a telefonos egyeztetés baráti légkörét - tervbe vették egy forródrót kialakítását is.
Egy indiai tisztségviselő szerint
a feszültségcsökkentés legfontosabb célja a területen élő civilek védelme.
Szerinte Újdelhiben "óvatos optimizmussal" néznek a további megbeszélések elé.
A nukleáris fegyverekkel rendelkező két szomszédos dél-ázsiai ország az 1947-es függetlenné válása óta több háborút is vívott egymással az azóta is vitatott hovatartozású térség miatt, amelynek északkeleti részén, Ladakhban Kínának is vannak területi követelései.
A határvonalon gyakoriak az összecsapások.
India többször vádolta Pakisztánt azzal, hogy támogatja a kasmíri szakadárokat, akiknek az indiai fennhatóság elleni küzdelmét a muszlim vallású helyiek szabadságharcnak tekintik.
A két ország amúgy is feszült viszonyát tovább rontotta az, hogy India 2019-ben visszavonta Kasmír indiai fennhatóság alatt álló régiójának, Dzsammu és Kasmír államnak a különleges alkotmányos státusát. India az átalakítást terrorveszéllyel indokolta.