Az államtitkár az MTI-nek telefonon nyilatkozva elmondta: mivel arról értesültek, hogy számos családnak az elhelyezése továbbra sem megoldott, ráadásul a helyzetüket a téli hónapokban kell rendezni,
újabb öt lakókonténert, ezenkívül pedig jelentős tárgyi adományokat, háztartási eszközöket adományoztak a természeti katasztrófa okozta károk helyreállítására.
Magyarország humanitárius segélyprogramja, a Hungary Helps keretében így vállalnak felelősséget az ártatlanul szenvedőkért, legyen szó üldöztetésről vagy éppen természeti katasztrófáról - húzta alá.
Magyar kormányzati részről, rögtön a katasztrófa másnapján gyorssegélyszállítmány érkezett a földrengés sújtotta területre. Majd az ezt követő hónapokban
Magyarország kormánya felajánlásokat tett az újjáépítésre is, többek között egy templom és egy iskola felépítésére Zazinán és Petrinjában
- emlékeztetett.
Az állami támogatások mellett kiemelte, hogy egyöntetűen megnyilatkozott a földrengés kapcsán a magyar emberek szolidaritása, hiszen se szeri, se száma a magyar vállalati, önkormányzati felajánlásoknak és olyan gyűjtéseknek, amelyekbe rengeteg magánadomány érkezett - mutatott rá.
Azbej Tristan elmondta, hogy a horvát karitász sziszeki logisztikai központjában történő átadáson támogatott családok voltak jelen, akik kifejezték köszönetüket az adományokért, valamint a horvát külügyminisztérium képviselője és a horvát karitász munkatársai is megköszönték a támogatásokat.
Az államtitkár ezután a horvátországi magyar közösség képviselőivel, a közelgő nemzeti ünnep, március 15. alkalmából megkoszorúzza a Sziszek-Moslavina megyei Stazán született Damjanich János aradi vértanú emlékművét és Zágrábban Petőfi Sándor emléktábláját annak az egykori kórházépületnek a falán, amelyben a károlyvárosi (Karlovac) katonai szolgálat idején megbetegedett költő néhány napot eltöltött.
December 28-án és 29-én két erősebb - 5,2-es, illetve 6,3-es erősségű - földrengés rázta meg Közép-Horvátországot. A Petrinja és Sziszek közelében történt földmozgásoknak hét halálos áldozatuk és 28 sérültjük volt, és folyamatosak az utórengések.
A térségben
több mint 35 ezer épület sérült meg,
a károk nagyságáról egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre. A horvát kormány január 4-én katasztrófa sújtotta területté nyilvánította Sziszek-Monoszló megyét, valamint Zágráb és Károlyváros (Karlovac) megye egyes részeit.