Bár Brüsszel igyekszik úgy beállítani magát, mint az átláthatóság bajnoka, a koronavírus elleni vakcinák beszerzésének körülményeit igyekszik titokban tartani. Magyarországon azonban nyilvánosságra hozták a vakcinabeszerzésekről kötött szerződéseket.
Ómolnár Miklós a V4NA megalakulásakor, brüsszeli projektmenedzserként volt akkreditálva az Európai Unió szervezetéhez, korábban pedig parlamenti képviselői pályafutása alatt tagja volt az Európai Ügyek Bizottságának.
YouTube-csatornáján az újságíró a négy vakcinagyártóval, a Pfizerrel, a Moderna-val, a Sanofival és a Janssennel kötött EU-szerződéseket be is mutatta a nyilvánosságnak. A négy szerződést a brüsszeli bürokrácia SENSITIVE-nek, vagyis kényesnek, érzékenynek minősítette, mintha nyilvánvalóan titkolni akarnának valamit.
Az Európai Bizottság szóvivője, Stephan De Keersmecker azt állította, hogy a vakcinákat a tagországok rendelték meg, az EB-nek semmilyen szerepe nem volt ebből. Az Ómolnár által közzétett dokumentumok szerint viszont ez nem igaz, az Európai Unió kötötte a szerződéseket, konkrétan az egészségügyi biztos, Stella Kyriakides neve található a dokumentumokon.
Ómolnár Miklós a TV2 Mokka című reggeli műsorában azt is elárulta a dokumentumokról, hogy bizonyos részleteit titkosították.
Az Európai Bizottság egyelőre csak az AstraZenecával kötött szerződéseket tette fel a hivatalos honlapjára, azonban a dokumentumnak vannak olyan oldalai, amelyeken a teljes tartalmat kitakarták.
A hírügynökség információi szerint Brüsszel mindent elkövet annak érdekében, hogy elhallgattassa a kritikus hangokat. Így természetesen azokat az újságírókat is, akik kérdeznének a közös vakcinabeszerzés körüli gyanús dolgokról.
A BBC honlapján arra keresve, hogy "vakcinaszerződés Magyarország" egy cikket sem ad ki a rendszer.
Hasonló a helyzet a német közszolgálati Deutsche Welle angol nyelvű honlapján.
A Politico sem számolt be erről, és a brit The Guardian sem.
A V4NA ezért levélben fordult a nevezett kiadványokhoz, hogy megtudják:
Kitől kaptak utasítást, hogy elhallgassák a brüsszeli botrányt a központi vakcinabeszerzésekkel kapcsolatban?
Az Európai Bizottságtól arra voltak kíváncsiak, hogy
Az Európai Gyógyszerügynökséget is felkeresték, azt kérdezték
Korábban a V4NA a vakcinabeszerzések ügyében megkereste az Európai Csalás Elleni Hivatalt (OLAF) is, amely NEM cáfolta, hogy vizsgálat folyik az ügyben.
Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy válaszoljunk az Önök kérdésére. Az OLAF általában nem kommentál olyan eseteket, amelyekkel adott esetben vagy foglalkozik, vagy nem. Ez azért van, hogy megőrizzük munkánk bizalmas jellegét,
írták.