Brüsszel egyre frusztráltabban kezeli a vakcinaszerződések körül kialakult botrányt firtató újságírói kérdéseket. A V4NA már korábban is többször próbálta megtudni, hogy mi az oka annak, hogy az európai polgárok nem láthatják ezeket a dokumentumokat, azonban érdemi választ sosem kaptak.
A V4NA korábbi kérdésére Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője azt írta, hogy a szerződések természetesen tartalmaznak minden egyes kérdésre kiterjedő külön záradékokat, a késedelmes szállításra is, de a szerződések részleteire nem térhet ki.
Ezen információk bizalmasak, ezért nem oszthatjuk meg azokat. Mégis megpróbálunk minden rendelkezésünkre álló eszközt felhasználni a lehető leghamarabbi kiszállítás biztosítása végett,
fogalmazott a szóvivő. Állítása szerint remélik, hogy a gyógyszergyártók feloldják a titoktartást, mert ők az átláthatóság hívei.
Miközben Magyarország nyilvánosságra hozta az orosz és kínai gyártókkal kötött szerződéseket, az Európai Bizottság egyelőre csak az AztraZeneca szerződést tette fel a honlapjára, azt is erősen titkosítva. A brüsszeli dokumentumok viszont Magyarországon nyilvánosságra kerültek és világosan látszik, hogy
Stella Kyriakides egészségügyi biztos írta alá azokat.
Éppen ezért a V4NA újabb kérdéseket tett fel az Európai Bizottságnak:
Stefan De Keersmaecker pökhendi választ küldött vissza, tagadta, hogy újságírókat hallgattatnának el.
Szeretném hangsúlyozni, hogy elutasítom azt az alaptalan állítást, miszerint Brüsszel "megpróbálta eltusolni az ügyet azzal, hogy megpróbálta elhallgattatni a kritikus hangokat, írta.
De Keersmaecker szerint az átláthatóság fontos Brüsszelnek, ez az egyik legfontosabb alapelv az uniós polgárok bizalmának kiépítésében.
A Bizottság mindig ragaszkodott ahhoz, hogy nyilvánosságra hozza az oltóanyag-gyártókkal kötött szerződéseket. Néhány vállalat időközben beleegyezett abba, hogy ezt megtegye (ezeket a szerződéseket megtalálja a weboldalunkon), és reméljük, hogy más vállalatok is ugyanezt a példát fogják követni. Felhívjuk azonban a figyelmet, hogy a szerződések nyilvánosságra hozatalához a vállalatok beleegyezése szükséges. Valahányszor a szerződések valamelyik paragrafusát megváltoztatják, ez azért van, mert a vállalatok nem egyeztek bele annak nyilvánosságra hozatalába. Ez csak nagyon korlátozott számú bekezdésre vonatkozik,
A vakcinaszerződések ügyében a hírügynökség megkereste a BBC-t, a Deutsche Wellét, a Politicót és a The Guardiant is, hogy megtudják, kinek az utasítására hallgatnak el, kitől kaptak utasítást, hogy elhallgassák a brüsszeli botrányt a központi vakcinabeszerzésekkel kapcsolatban. Ha be is számoltak az anomáliákról, azt már elhallgatták, hogy a Magyarországon kiszivárgott dokumentumok szerint Brüsszel hazudott.
Válasz mindössze a közszolgálati Deutsche Wellétől érkezett, szerintük a V4NA nem kereste eléggé kitartóan a tudósításaikat.
Az Európai Gyógyszerügynökséget is felkeresték, azt kérdezték, hogy
Válasz azonban tőlük eddig még nem érkezett.