A nyomozás előrehaladtával egyre több új információ kerül napvilágra a pénteki merénylettel kapcsolatban, melyben egy 49 éves, kétgyermekes francia rendőrnő meghalt, miután a 36 éves tunéziai állampolgárságú migráns, Jamel Gorchene a rendőrség épületének előterében egy késsel torkon szúrta.
A merénylőt az áldozat egyik kollégája a helyszínen két lövéssel agyonlőtte.
A migráns 2009-ben érkezett Franciaországba, tíz évvel később, 2019-ben pedig munkavállalási engedélyt kapott és hivatalosan munkába állt, ezt követően pedig 2020 decemberében ideiglenes letelepedési engedélyt is kapott.
A férfi egyik kamaszkori jó barátja, a szintén tunéziai állampolgárságú Rached az Rtl-nek elmondta, hogy
március elején találkozott a férfival Tunéziában, és azt vette észre, hogy teljesen megváltozott, nagyon zaklatottnak tűnt.
A támadás óta öt személyt őrizetbe vettek a hatóságok, köztük a támadó unokatestvérét is, aki a Le Parisien információi alapján úgynevezett
S kartonnal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a francia hatóságok állambiztonsági szempontból különösen veszélyes személyként tartják nyilván.
A Le Parisien cikkéből az is kiderül, hogy a férfi nem sokkal azelőtt radikalizálódott, hogy megkapta a letelepedési engedélyt Franciaországban. A rendőrségi kihallgatás során a férfi apja arról számolt be, hogy fiánál 2021 elején személyiségzavar lépett fel, ami miatt pszichiátriai kezelésre szorult, február 19-én és 23-án is járt Rambouillet kórházának a pszichiátriai osztályán, de az orvosok nem tartották szükségesnek a kórházi kezelést.
Jamel Gorchene apja szerint fia állapota nem javult, sőt, egyre visszahúzódóbbnak tűnt és a vallás felé fordult.
Apja azonban, ahelyett, hogy jelentette volna a rendőrségnek, hogy fiánál a radikalizálódásra utaló jeleket vélt felfedezni, inkább úgy döntött, hogy megvédi, ezért elküldte Tunéziába, a szülővárosába.
Rokonai elmondása alapján tunéziai tartózkodása alatt azt mondta nekik, hogy haza akar költözni a szülővárosába, de végül március 13-án mégis visszatért Franciaországba.
Azóta a férfi szülővárosával, M'saken-nel kapcsolatban újabb érdekes információ derült ki, mégpedig az, hogy ugyaninnen származott Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, az a migráns terrorista, aki 2016. július 14-én
egy teherautóval a tömegbe hajtott Nizzában a tengerparti Angol sétányon, és megölt 86 embert.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a két migráns ismerte-e egymást,
de a két eset között mindenképp feltűnő a hasonlóság, ugyanis mindketten évekig éltek abban a francia városban, ahol később elkövették a terrortámadást – írja a Sudouest.fr.
A támadásra az összes vezető francia politikus reagált, Jean Castex miniszterelnök elmondása alapján
minden eddiginél nagyobb elszántsággal küzdenek a terrorizmus minden formája ellen.
A jobboldali, bevándorlásellenes Nemzeti Tömörülés vezetője, Marine Le Pen is megszólalt a történtekkel kapcsolatban, a politikus asszony úgy véli, hogy
soha ennyi bűncselekmény és támadás nem sújtotta még az országot,
szerinte túlságosan enyhén kezeli a dolgokat az igazságügyi miniszter, Éric Dupond-Moretti, aki egyébként saját bevallása szerint
a fogvatartottak miniszterének tartja magát.
Le Pen véleménye alapján azonban szigorításokra lenne szüksége Franciaországnak.