Franciaországban, ahogy ezt Emmanuel Macron május 6-i, már kevésbé nagyotmondó Twitter-üzenete is tanúsítja, óriási a lemaradás a lakosság átoltottságában,
csak május 10-étől kezdték meg az 50 év fölötti korosztály oltását, magyarán, azokat az 50 év felettieket, akik eddig semmilyen orvosilag igazolt betegség miatt nem szerepeltek prioritási listán.
A koronavírus-járvány jelenleg sincs teljes mértékben visszaszorulóban Franciaországban, a „Santé Public" közegészségügyi hatóság a járvány szintjét még mindig magas szintűként kezeli, magasabbnak, mint egy héttel korábban. Az utolsó, hétköznapi szűrést jelző napon több mint 20 ezer új beteget regisztráltak.
A kórházakra nehezedő nyomás továbbra is jelentős annak ellenére, hogy az ország már több mint fél éve lényegében karanténban él. A franciák május 3-ig nem hagyhatták el lakóhelyüket 10 km-en kívül, és más megyékbe sem utazhattak. A kijárási tilalom kezdete továbbra is este 7 óra az egész országban.
Ami a vendéglátóipari egységeket illeti, ha tartani tudják a Macron által megszabott ritmust, csak május 19-én nyithatnak ki a teraszok, rendkívül szigorú intézkedések mellett.
Kizárólag tehát a terasszal rendelkező éttermek, bárok fogadhatnak vendégeket, de csak befogadóképességük 50%-ában, és egy asztalnál maximum 6 főt szolgálhatnak ki. Ekkor nyithatnak csak ki a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok, a múzeumok, a mozik és a színházak is. A mostani 19 óra helyett a franciák május 19-től 21 óráig tartózkodhatnak a köztereken, ekkor lép életbe a kijárási tilalom, amelyet a tervek szerint június 30-ig mindenképpen fenn kívánnak tartani.
Jean Terlon, a francia vendéglátó- és szállodaipari szövetség alelnöke úgy nyilatkozott a 20.fr hírújságnak, hogy nagyon sok vendéglátós nem fog kinyitni,
fél terasszal ugyanis nem tudnak rentábilisak lenni, ezért inkább megvárják a júniust, amikor esetleg szóba kerülhet, hogy az éttermek belül is fogadhatnak vendégeket, és feloldják a teraszokra érvényes korlátozásokat is. Egyes becslések szerint - a nem megfelelő állami bértámogatás miatt - a vendéglátósok közel fele nem fog kinyitni egyáltalán.
A másik nagy probléma, hogy az éttermek a kijárási tilalom miatt leginkább csak ebédidőben tudnak kinyitni, a 21 órakor kezdődő kijárási tilalom nem teszi lehetővé az esti nyitvatartást. A 2020. október 29. óta zárva levő éttermek számára ez a felemás helyzet felér egy katasztrófahelyzettel, ráadásul az éttermek mintegy 60%-a nem rendelkezik terasszal.