2016-ban az Egyesült Államokban egy szokatlan választásra készültek. A Demokrata Pártnak azzal kellett szembesülnie, hogy nehéz megtalálniuk – az egyébként elnöksége éveit elnézve érdemtelenül népszerű – Barack Obama utódját. Végül a demokrata előválasztást Hillary Clinton nyerte.
Mindenki meg volt győződve róla, hogy Donald Trumpnak esélye sincs vele szemben. Gondolhatnánk, hogy éppen emiatt nem volt szüksége semmilyen külső segítségre a politikusasszonynak. Vagy mégis?
Donna Brazile, a Demokrata Párt Országos Gyűlésének (Democratic National Convention, DNC) az elnöke volt 2011 tavaszán, majd 2016 júliusától 2017 februárjáig. Politikai stratégaként, kampánymenedzserként (például Al Gore 2000-es kampányában) és
elemzőként dolgozott, többek között a „függetlenobjektív" CNN-nél.
Brazile kivette a részét Michael Dukakis demokrata elnökjelölt 1988-es kampányából is, azonban hamarosan kirúgták, mivel az ellenfelet, a republikánus George H. W. Busht azzal vádolta meg alaptalanul, hogy házasságon kívüli viszonyt folytat.
Pár évvel később Bill Clintont – akinek valóban volt afférja – nem zavarta a korábbi etikátlan kampány, ezért 1992-ben és 1996-ban is tanácsadóként alkalmazta Brazile-t.
Tudjuk tehát, hogy ismerte a Clinton családot, talán még jóban is volt velük.
Mindennek tudatában talán nem meglepő, hogy a Wikileaks által kiszivárogtatott, Hillary Clinton 2016-os kampányhoz kapcsolódó e-mailek között találtak egy mind Brazile-ra, mind a jelöltre nézve kellemetlen üzenetet.
A CNN elemzője ugyanis egy, a csatorna által szervezett kampányeseményen feltett, a halálbüntetésre vonatkozó kérdésről előre tájékoztatta Clintont és kampánystábját.
A 2016 márciusában John Podestának, Hillary Clinton kampányfőnökének küldött e-mail tárgya az volt, hogy „Időről-időre előre megkapom a kérdéseket", a törzsszövegben pedig egy, a másnapi „CNN Town Hall" eseményen később szóról szóra feltett kérdés szerepelt.
Egy másik kérdéssel kapcsolatban sokkal specifikusabb volt Brazile további e-mailje: leírta, hogy egy kiütéses nő fogja feltenni, akinek a családja ólommérgezéstől szenved, és meg fogja kérdezni Hillarytől, mit tudna tenni Flint lakosaiért elnökként. A fenti rendezvényen a közönség egyik tagja, Mikki Wade fel is tette a kérdést. Hogy hogy nem, a nő családját megbetegítette a mérgezett víz...
A CNN egyik szóvivője tagadta, hogy a kérdéseket Donna Brazile-lal, vagy bárki mással előre megosztották volna, ahogy az elemző is azt állította, hogy ezek nem jutottak el hozzá. Elmondta, hogy még ha meg is kapta volna őket előre, nem közölte volna azokat egyik jelölttel sem. Alig két héttel a botrány kirobbanása után azonban a CNN megvált az elemzőtől, mondván,
kényelmetlen helyzetbe hozta őket az az információ, amit megtudtak Brazile és a Clinton-kampánystáb kapcsolatáról.
2017. március 17-én Donna Brazile végül beismerte, hogy
továbbította a szóban forgó kérdéseket Clinton csapatának.
Így néz ki, amikor egy „függetlenobjektív" szereplő a CNN-nél „nem szól bele" a politikába... Noha ez az eset évekkel ezelőtt történt, ráadásul messze-messze az Egyesült Államokban, ne legyenek kétségeink afelől, hogy
ugyanilyen jó barátságban van a hazai baloldali média a baloldali politikusokkal.
Mindent megtennének, hogy hatalomra juttassák az ellenzéki szivárványkoalíciót: ebben semmilyen újságírói etikai kódex nem akadályozza meg őket.