Az országhatártól mindössze 200 kilométerre fekvő völgyben talált holtestről a kiérkező orvos azonnal megállapította, hogy nem természetes módon halt meg. A férfi fején, nyakán és oldalán harapásnyomok voltak, a közelben pedig friss medvenyomokat is találtak.
Ez lehet az első olyan medvetámadás Szlovákiában, amely ember halálával végződött, de egyelőre a boncolás eredményére várunk
- mondta Marína Debnárová,az Állami Erdészet szóvivője.
Hazánkban a medveészlelések száma évről évre emelkedik, különösen az észak-magyarországi régióra jellemző a jelenlétük.
A védett, ritka, de annál veszélyesebb állatokkal való találkozás veszélyt jelenthet a túrázók számára.
„Úgy körülbelül két hete szólt itt egy gombász, hogy találkozott vele a hegyen. Azt mondta, hogy épp dögön volt a medve, de szerintem csak a bocsaival játszhatott. Van ugyanis két bocsa, akik valószínűleg már itt születtek. A gyerek úgy megijedt, hogy azóta nem is látni. A helyiek félnek, nincs is olyan mozgás azóta az erdőn, mint annak előtt” - mesélte a Borsnak Kollár András a Komravölgyi víztározó horgászmestere.
A víztározó Nógrád megyében található ahol pár éve már mindennaposak a medveészlelések csakúgy mint az egész északi régióban. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az elmúlt években többször sikerült lefotózni kóborló barnamedvét, legutóbb például Miskolcon készültek felvételek egy, a városba bemerészkedő állatról.
Pár héttel ezelőtt börzsönyi természetvédőknek sikerült egy képet készíteniük egy medvéről az éjjeli órákban. A videó tanúsága szerint a medve egészséges és jól fejlett példány - írta a Budapest Környéke.
„Nagy valószínűséggel medvelábnyomot fényképeztek a Mázsaháznál. A nemzeti park munkatársai még megerősítik a hírt, addig is az arra futóktól, túrázóktól óvatosságot kérünk. Elképzelhető, hogy a mackó már odébb állt, de nem árt a körültekintő erdőjárás” - figyelmeztette a lakosságot Diósjenő önkormányzata május elején.
A medvék emberekkel való találkozása ritka, azonban az tény, hogy egyre több a medve hazánkban.
Ehhez számos tényező hozzájárulhatott, a folyamat kezdete az 1970-es, 1980-as évekre vezethető vissza. Már akkor is voltak szaporodó medvék hazánk területén.
A medvék viszonylag rejtett életmódot élnek, kiváló érzékszerveikkel észlelik és általában el is kerülik az embert, így a közvetlen megfigyelések száma kicsi. A Bükki Nemzeti Park területén barnamedvéknek inkább csak alkalmi előfordulásai ismertek
- közölte az igazgatóság.
Tapasztalatok alapján a turisták gyakran letérnek a jelzett túraútvonalakról, ami zavarhatja a természetes és természetközeli élőhelyek élővilágát és veszélyes helyzeteket eredményezhet az emberek és az állatok között.