Morawiecki: megengedhetetlen Lengyelország hátrányos megkülönböztetése az EU-ban az igazságügyi reform miatt

MORAWIECKI, Mateusz
Mateusz Morawiecki, lengyel miniszterelnök.
Vágólapra másolva!
Megengedhetetlennek nevezte Mateusz Morawiecki, lengyel miniszterelnök csütörtökön, hogy az új fegyelmi rendszert is magában foglaló igazságügyi reform miatt Lengyelországot hátrányos módon megkülönböztessék az Európai Unióban (EU).
Vágólapra másolva!

A kormányfő az EU Bíróságának aznapi ítéletére reagált. A luxembourgi székhelyű bíróság csütörtökön az uniós joggal összeegyeztethetetlennek találta a lengyel bírákra alkalmazandó új fegyelmi rendszert. Ez az uniós testület szerint nem biztosítja a pártatlanság és függetlenség garanciáit.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök. Forrás: MTI/EPA/AFP/John Thys

Morawiecki a sajtóértekezletén újságírói kérdésre válaszolva aláhúzta: nem érthet egyet azzal, hogy Lengyelországot "másképp, rosszabbul, megkülönböztető módon kezeljék" a más uniós tagállamokéhoz nagyon hasonló jogi megoldások miatt. Példaként említette a Németországban és Spanyolországban alkalmazott szabályokat.

Annak kapcsán, hogy az uniós bíróság politikai jellegűnek találta, és ilyenként helytelenítette a lengyel bírák kinevezésének folyamatát, Morawiecki feltette a kérdést: vajon miképp értékelendő a németországi eljárás, melynek során

Az uniós testület csütörtökön a többi között kifogásolta a lengyel bírák kinevezési eljárását, vagyis azt, hogy az igazságügyi reform keretében a bírák jelöltségét véleményező igazságszolgáltatási tanács (KRS) egy részét - a bíró tagokat - a szejm képviselői választják meg, nem pedig a bírói szervezetek, mint korábban.

A lengyel miniszterelnök hangsúlyozta továbbá: a KRS-re vonatkozó eljárás szinte azonos a spanyolországival,

amely ellen az EU-ban senki sem emelt kifogást.


Az EU más tagállamaiban alkalmazott, a lengyelországiakhoz hasonló megoldásokra utaló érvelést fogalmazott meg rendkívüli sajtóértekezletén a lengyel igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro is.

Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter. Forrás: Twitter

"Politikai ítéletnek" minősítette a luxembourgi döntést, amelyet szerinte "az Európai Bizottság megrendelésére adtak ki".

Hátterében "gyarmatosító jellegű jogi megkülönböztetés áll"

- fogalmazott.

Ziobro elégedettségét fejezte ki a lengyel alkotmánybíróság előző napi ítéletével, mely az igazságügy szervezését illetően megerősítette a lengyel jog elsőbbségét az uniós joghoz képest, és a lengyel alaptörvénnyel összeegyeztethetetlennek minősítette az EU Bírósága által ideiglenesen elrendelt, szintén a lengyel fegyelmi rendszerről szóló intézkedéseket.

Az alkotmánybíróság

- jelentette ki Ziobro.

A lengyel legfelsőbb bíróság szóvivője, Aleksander Stepkowski szerint a luxembourgi ítélet a szerdai varsói alkotmánybírósági döntés fényében értelmezendő. Az EU Bírósága "messzemenő állításokat" fogalmazott meg, és "amennyiben ezek komolyan veendők, nagyon erős bizonyítékokkal kell majd őket alátámasztani" - mondta el a szóvivő.

A legerősebb ellenzéki frakció, a Polgári Koalíció nevében Kamila Gasiuk-Pihowicz képviselő a PAP hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: az EU Bírósága csütörtöki döntésével megvédte a lengyel állampolgárok jogát a független bíráskodáshoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!