Az emoji névmásokat az újfajta névmások megalkotása után találták ki annak érdekében, hogy még gendersemlegesebben lehessen használni a nyelvet az online térben. Hasonlóan a főnevekhez, a névmásokat is hangulatjelekkel helyettesítik.
Többen azért választják a piktogramok ilyen használatát, mert úgy érzik, hogy az adott emoji leírja őket, vagy pedig valamilyen formában tükrözi a (választott) nemüket.
Az LMBTQ-emojit használóknak már saját zászlójuk is van, amely alább látható.
Ezeket a névmásokat kizárólag szöveges alapú kommunikációra lehet használni, nem lehet velük szóbeli kijelentéseket tenni vagy mondatokat kimondani. A legtöbb emoji névmás mellé alternatív névmások használatát is ajánlják az egyértelműség elérése érdekében, és azért, hogy a hangulatjelnévmások használatát nem ismerő emberek, akikkel így próbálnak írásban beszélgetni, ne higgyék azt, hogy egy főnevet helyettesítettek az adott piktogrammal.
Példaként, ha valaki a "toll/ceruza" emojit kívánja névmásként használni, akkor mellé ajánlott a pen/penself alternatív névmást oda illeszteni annak érdekében, hogy mindenkinek egyértelművé váljon, hogy mi a hangulatjel szövegbéli jelentése.
Egy baloldali amerikai tiktokker bemutatta ezeket az LMBTQ-névmásokat.
A hozzászólók nagy része nem fogadta kitörő örömmel az új nyelvtani elképzeléseket. Volt, aki bejegyzésében azt írta,
vannak emberek, akik szó szerint repülőgépekre kapaszkodnak föl, annyira kétségbeesetten meg akarják menteni az életüket, a gyerekeink pedig erre a nevetséges baromságra összpontosítanak?
Egy másik kommentáló szerint pedig
valakinek kétségbeesetten szüksége volna anya és apa szerető figyelmére.