Barack Obama akkori demokrata elnök 2014. május 31-én öt magas rangú, a guantánamói fogolytáborban őrzött tálibot cserélt el egy Afganisztánban még 2009-ben fogságba esett amerikai törzsőrmesterre, Bowe Bergdahlra.
Az öt, Obama által elcserélt egykori fogoly közül négyen most csúcsvezetők lettek a szeptember 7-én megalakult ideiglenes tálib kormányban – írja a Fox News a TOLOnews afgán hírportál alapján.
Ahogy az köztudott, Obama alelnöke Joe Biden jelenlegi elnök volt.
Az Obama által elengedett tálibok közül
Khairullah Khairkhwa tájékoztatásért és kulturális tárcáért felelős miniszter lett, Norullah Noori a határokért és a törzsi ügyekért felelős miniszter, Abdul Haq Wasiq az új afgán hírszerzés igazgatója, Mohammad Fazl pedig védelmi miniszterhelyettes lett.
Magától értetődően
az ötödik guantánamói fogoly is vezető beosztást kapott, őt még augusztus végén kinevezték Khost tartomány vezetőjévé.
Khairullah Khairkhwa – 2002 májusa és 2014 májusa között őrizték. A tálibok első „kormányzása" idején tájékoztatásért és belügyekért felelős miniszter volt, illetve egy ideig vezette Herat tartományt. A tálib mozgalom egyik alapítójaként tartják számon.
Norullah Noori – 2002 januárja és 2014 májusa között őrizték. 1996 és 2001 között Balkh tartomány vezetője volt. Balkhban síita és üzbég polgárok legyilkolására adott parancsot.
Abdul Haq Wasiq – 2002 januárja és 2014 májusa között őrizték Guantánamóban. 2001 előtt ő volt a tálib kormány hírszerzésért felelős miniszterhelyettese, és kapcsolatban állt az al-Kaida terrorszervezettel. Komoly szerepet játszott az amerikaiak elleni hadműveletekben.
Mohammad Fazl – szintén 2002 januárja és 2014 májusa között őrizték a fogolytáborban, korábban a tálib kormány védelmi miniszterhelyettese volt. A tálibok első regnálása idején, 1996 és 2001 között több ezer síita lemészárlására adott parancsot.
Mohammad Nabi Omari – 2002 októbere és 2014 májusa között volt Guantánamo foglya. Az al-Kaidával és a tálibokkal is tartott fenn kapcsolatot.
A témával kapcsolatosan nyilatkozott a Foxnak Thomas Joscelyn, a Demokráciák Védelméért Alapítvány (FDD) vezető munkatársa.
Thomas Joscelyn a mostani és az 1996-2001 között regnáló tálib kormányzat közötti folytonosságról beszélt. Ennek alátámasztásául kiemelte, hogy
Mohammad Fazl most is védelmi miniszterhelyettes lett, akárcsak a tálibok első regnálása idején.
Az FDD vezető munkatársa hangsúlyozta:
Mohammad Fazlról az amerikai hatóságok bebizonyították, hogy az al-Kaida több kulcsfontosságú vezetőjével működött együtt, többek között az Oszama bin Laden terroristavezér megbízható emberének tartott Abdel Hadi al-Iraki-val, akit jelenleg is Guantánamóban tartanak fogva.
Joscelyn hozzáfűzte:
Khairullah Khairkhwaról 2011-ben a washingtoni kerületi bíróság kimondta, hogy a tálibok egyik magas rangú vezetője volt az amerikaiak 2001 októberében történt bevonulása előtt és utána is.
Khairullah Khairkhwa pedig be is vallotta, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után magas rangú iráni tisztségviselőkkel egyeztetett titokban egy Amerika elleni együttműködés reményében. Az egyezetésnek az is a tárgya volt, hogy Irán fegyverekkel lássa el a tálibokat.
Érdemes megemlíteni, hogy
az új tálib kormány belügyminiszterét, Sirajuddin Haqqanit körözi az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), 10 millió dolláros vérdíjat tűztek ki a fejére.
Sirajuddin Haqqanit az amerikaiak a tálib mozgalom egyik alapítójaként tartják számon, továbbá ő az egyik feje a tálibokkal szoros kapcsolatot fenntartó, hírhedt Hakkáni-csoportnak, amely
az amerikai katonák ellen Afganisztánban a legtöbb támadást végrehajtotta.
Az Associated Press hírügynökség szerint
Sirajuddin Haqqani fogva tarthat legalább egy amerikai állampolgárt.
Erről a sajtóértesülésről a Fox kérdezte a Fehér Házat és a Külügyminisztériumot, de választ még nem kaptak.
A Fox idézi Ben Sasse, Nebraska állam republikánus szenátorának a tálib kormányalakítással kapcsolatosan kiadott közleményét. Ben Sasse véleménye szerint
Joe Biden elnök és csapata szánalmasan viselkedik.
Szerinte
Biden még mindig ragaszkodik ahhoz a tévképzetéhez, hogy a tálibok kedvesebbek és szelídebbek lettek.
A republikánus szenátor úgy értelmezi a történteket, hogy azok az ő álláspontját igazolják, példaként pedig az FBI által körözött Sirajuddin Haqqani afgán belügyminisztert hozza fel.
Ben Sasse sérelmezte továbbá, hogy
a Biden-kormányzat még mindig nem hajlandó elárulni, hogy pontosan hány amerikai állampolgárt hagytak Afganisztánban.
Megjegyzés: Ahogy arról az Origo beszámolt, a Biden-kormányzat hivatalosan 100-200 Afganisztánban hátrahagyott amerikairól beszél, de más információk alapján még 4500 amerikai lehet a közép-ázsiai országban, a washingtoni külügyminisztérium pedig valamiért nem engedélyezi az evakuálásukat.
A Fox kérdésére reagálva a külügyminisztérium szóvivője, Ned Price azt mondta, hogy vizsgálják az új tálib kormány és az al-Kaida közötti személyi kapcsolatokat. A szóvivő hozzátette: „a tálibokat megpróbálják rábírni, hogy tartsák magukat a vállalásaikhoz az evakuáció kapcsán", bármit is jelentsen ez.